A Mátraverebély-Szentkúti Nemzeti Kegyhelyen most folyik az új lourdes-i barlangépítmény és környezetének kialakítása. A pünkösdi búcsúra a kegyhelynek már ez a része is elkészül. A felújítási munkák befejezése 2015 tavaszára várható – mondta Kálmán Peregrin kegyhelyigazgató a Ferences Sajtóközpontnak
Új helyre, a szent kút mellé kerül a lourdes-i barlang, ami tovább erősíti a francia kegyhely forrása és a mátraverebélyi szent kút felfakadásának történeti párhuzamait. A hívek által adományozott hálatáblákkal borítják be a barlangot, de marad hely újabbaknak is. A Szűzanya és Szent Bernadett szobrai eddig a szabadtéri oltár fölött, nehezen megközelíthető helyen álltak. Az új elhelyezés következtében az idősek és a kerekesszékkel közlekedők is könnyen megközelíthetik e kultuszhelyet, és mindenki számára megérinthető lesz a barlangban a Szent Szűz és a pásztorlány, Bernadett szobra.
A kegyhely liturgikus tereinek felszentelését a felújítási munkák teljes befejezése utánra tervezik a szentkúti ferencesek, de a barlangot már ez év október 5-én, a Magyarok Nagyasszonya-ünnep keretében Nicolas Brouwet, a franciaországi Tarbes-Lourdes-i Egyházmegye püspök áldja meg – tájékoztatta a Ferences Sajtóközpont a Mandinert.
A francia főpap joghatósága alá tartozik Európa leglátogatottabb kegyhelye, és ő az európai országok egy-egy kegyhelyét magába foglaló, Mária Háló nevet viselő szövetség elnöke is. E testületben hazánkkal kivételt tettek, mivel két nemzeti kegyhelyünk van. Így a görögkatolikus Máriapócs után a római katolikus Mátraverebély–Szentkút is tagja a Mária Hálónak.
A mátraverebély-szentkúti kegyhely felújítási munkálatainak tavaly őszi megkezdése óta a búcsújáró hely legféltettebb kincse, a kegyszobor a pesti Szent István-bazilikában vendégeskedett, nagyböjtben pedig országjárásra indul.
Első útja március 19-én a pasaréti ferences templomba vezetett. A következő állomás március 22-én Székesfehérvár. Itt reggel fél 10-kor énekes-imádságos körmenetben kísérik a püspöki palotától a székesegyházba, ahol 10 órakor közös, szervezett imádság és ének keretében köszöntik a Szűzanyát. 11 órakor ünnepi szentmise kezdődik, amelyre elsősorban a vidékről érkező híveket és paptestvéreket várják. A szentmise után a székváros egyházközségeinek vezetésével imaórákat tartanak. Délután 5 órakor kezdődik a záró szentmise, elsősorban a székváros hívei és papjai részvételével. A hívek a székesegyház előtt köszönnek el a szobortól.
A kegyszobor következő állomásai március 26-án a pesti ferences templom, április 2-án pedig a Margit körúti ferences templom. Mindkét helyen 17.00–20.00 között imaórával és szentmisével köszöntik a szentkúti Szűzanyát. A nagyböjti országjárás utolsó állomása Szent Erzsébet szülővárosa. A sárospataki bazilikában április 4-én 17 órától másnap 16 óráig lehet imádkozni a kegyszobor előtt.