Kutatás: már az ukránok többsége is hisz abban, hogy Trump elhozhatja a békét
Az optimista forgatókönyv 2025-ben a béke elérését jósolja.
A Krími Autonóm Köztársaság parlamentje jóváhagyta az új krími kormány összetételét, a krími tatárok azonban nem ismerik el az új kormányt, és semmilyen párbeszédet nem kívánnak folytatni annak tagjaival. Az új kormány egyébként Ukrajna keretein belül akar szélesebb körű autonómiát teremteni a területnek.
A minisztertanács új tagjairól szóló előterjesztést a jelenlévő 69 képviselőből 68 támogatta az egyébként 100 tagú szimferopoli törvényhozásban. Miután menesztette a korábbi kormányt, a parlament még csütörtökön Szerhij Akszenovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta a minisztertanács elnökévé.
Refat Csubarov, a kisebbségi krími tatárok parlamentjének (medzslisz) elnöke reagálásában leszögezte, hogy a medzslisz nem ismeri el az új krími kormányt, és semmilyen párbeszédet nem kíván folytatni annak tagjaival. Megfogalmazása szerint „az ismeretlen fegyveresek pisztolyainak célkeresztjében” előző nap a parlamentben összeállt új kormány hogy legitimmé tegye magát, posztok felkínálásával próbál „megvásárolni” egyes személyeket, valamint egészében a krími tatár közösséget.
Csubarov arra utalt, hogy előző nap a krími parlament épületét helyi orosz milicisták szállták meg, s a törvényhozás a megszállt épületben tartotta ülését a sajtó kizárásával. A korábbi, Anatolij Mogiljev vezette kormány menesztése és az új miniszterelnök kinevezése mellett, a parlament népszavazást kezdeményezett a Krím autonómiájának kiterjesztéséről.
Volodimir Konsztantinov, a krími parlament elnöke ugyanakkor pénteken újságírók előtt kijelentette, hogy a Krím vezetése Ukrajna keretein belül akar szélesebb körű autonómiát teremteni a terület, a Krími Autonóm Köztársaság számára.