Az LMP egy alternatív vizsgálóbizottsággal vizsgálódna az áfacsalások ügyében, miután a parlament mai döntése maitt csak az ügyészségi nyomozás lezárulta után állhat fel a hivatalos bizottság. A párt levélben keresett meg volt kormányfőket, adóhatósági vezetőket, valamint az érintett ágazatok vezetőit.
Az LMP egy nem hivatalos, alternatív bizottságot akar felállítani az adóhatóság működésének kivizsgálása érdekében – jelentette be szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Vágó Gábor. A politikus ezzel az Országgyűlés keddi döntésére reagált, amelyik szerint a büntetőjogi felelősség megállapítása után kezdhet működni az a parlamenti vizsgálóbizottság, amely az adóhatóság kiemelt adózókkal kapcsolatos, 2002 és 2013 közötti gyakorlatát tárná fel.
Vágó Gábor úgy fogalmazott: korábban a szocialisták és a Demokratikus Koalíció (DK) tagjai „próbáltak kihátrálni” a kezdeményezés mögül, de végül aláírták a bizottság életre hívásához szükséges ívet. A Fidesz viszont „a szokásos jogi cinizmusához nyúlt”, amikor kormánypárti szavazatokkal úgy döntött a parlament, hogy a testület csak a büntetőjogi felelősség megállapítása után kezdheti meg a munkáját, mert így egy „eunuch vizsgálóbizottságot” hoztak létre – mondta.
Az LMP ezért 19, az ügyben érdekelt személynek küld levelet, akiktől választ vár. A címzettek között egykori és mai miniszterelnökök, vagyis Medgyessy Péter, Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és Orbán Viktor is szerepelnek, de megtalálhatóak jelenlegi és volt pénzügy- és gazdaságért felelős miniszterek, valamint az adóhatóság vezetői is. Vágó Gábor külön megemlítette Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, Rogán Antalt, a Fidesz frakcióvezetőjét valamint Cséfalvay Zoltánt a nemzetgazdasági tárca államtitkárát, akik – állítása szerint – „tudtak az ügyről, de mégsem tettek semmit”.
Emellett az LMP ki akarja kérni az „áfacsalásban érintett” szektorok szakmai vezetőinek is a véleményét Horváth András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal korábbi munkatársának vádjairól – közölte. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a bizottság a Parlamentben, de nem hivatalos parlamenti keretek között dolgozna. Hozzátette, a hivatalos bizottságokhoz hasonlóan most is minden frakcióval rendelkező parlamenti pártot felkérnek arra, hogy delegáljanak képviselőket a testületbe.