Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Az Alkotmánybíróság elutasította Novák Előd korábban benyújtott alkotmányjogi panaszát. A jobbikos képviselő szerint a képviselők kitiltása, illetve a tiszteletdíj csökkentésének lehetősége sérti a képviselők véleménynyilvánítási szabadságát és jogorvoslati lehetőség sincs ellene.
A panasz elutasítását az AB azzal indokolta: a Ház „működésének a hatékonysága, zavartalan működésének biztosítása, az Országgyűlés tekintélyének, méltóságának megőrzése (…) alkotmányosan igazolható módon lehet a képviselői felszólalási jog korlátja.”
Mivel a „tárgyalási rend fenntartásának szabályozása által biztosítani kell, hogy a parlament be tudja tölteni funkcióját a közügyek megvitatását illetően,” ezért az AB szerint nem sérti az alkotmányt, hogy a képviselőktől előzetes figyelmeztetés nélkül meg lehet vonni a szót, sőt a házelnök a tiszteletdíjuk csökkentését is kezdeményezheti.
Az Alkotmánybíróság azzal érvelt a többségi indokolásban: a Házszabály megalkotásában a parlament nagy szabadságot élvez, és ezen rendelkezéseket minden képviselőnek be kell tartani. Paczolay Péter AB-elnök ugyanakkor különvéleményében rámutatott: véleménynyilvánítás szabadságának lényeges tartalmát a házszabály sem korlátozhatja – összegzi a Népszabadság.
Legutóbb a DK-s Vadai Ágnes és Szűcs Enikő tiszteletdíjának százharmincezer forintos csökkentésére került sor, Balogh József elleni monoklis tiltakozó akciójuk miatt.