A nemzetek Európájának programja ma
A Patrióták frakciója világos alternatívát mutat a központosító törekvésekkel szemben, és lehetőséget ad a polgároknak, hogy közvetlenül hatással lehessenek a róluk születő döntésekre. Szájer József írása.
A Külügyminisztérium helyettes államtitkára szerint az EP-választásik hátralevő egy évben nem az intézményi reformokkal, hanem az embereknek fontos kérdésekkel kell foglalkozni az EU-ban.
Az európai parlamenti választásig hátralévő egy évben az embereknek fontos kérdésekkel kell foglalkozni az EU-ban, az intézményi reformok most nem időszerűek – mondta Ódor Bálint, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára szombaton az MTI-nek.
Tizenhét uniós tagállam külügyminisztere pénteken és szombaton informális ülésen tanácskozott a spanyolországi Palma de Mallorcán, az eseményen a magyar küldöttséget Martonyi János vezette. A tanácskozás után Ódor Bálint az MTI-nek kifejtette: már két éve megindult a gondolkodás arról, hogy miként lehetne hosszú távon javítani az EU hatékonyságát. Ezzel kapcsolatban most három kérdést tekintettek át a miniszterek. Foglalkoztak azzal, hogyan lehet mélyíteni a gazdasági és monetáris uniót úgy, hogy megőrizzék az unió egységét - magyarázta.
Mint mondta, további téma volt az EU szerepvállalásának erősítése nemzetközi kérdésekben, valamint az uniós döntéshozatal hatékonyságának növelése intézményi reformok révén. A helyettes államtitkár kiemelte: a résztvevők arra jutottak, hogy az EP-választásig hátralévő egy évben leginkább azokra az ügyekre kell összpontosítani, amelyek az emberek problémáit orvosolhatják már rövid távon, így például a munkahelyteremtésre és a gazdasági növekedés serkentésére. Az intézményi kérdések jelenleg nem időszerűek - tette hozzá.
Ódor Bálint közölte, hogy a magyar álláspont változatlan: fontos, hogy az euróövezet megerősödve kerüljön ki a válságból, ezért ha bármilyen újabb intézkedésre van szükség, akkor azt az ország támogatja. Lényeges azonban – folytatta –, hogy a belső piac integritása ne sérüljön, és ne épüljenek olyan falak az euróövezet és az azon kívüli tagállamok közé, amelyeket „nem lehet átlépni”. A politikus arra is kitért, hogy tiszteletben kell tartani a hatáskörök megosztásának elvét, hiszen a szerződések világosan meghatározzák, hogy „az uniónak hol van lehetősége fellépni és hol nincs”.
Magyarország azt is fontosnak tartja, hogy azokat a reformokat, amelyekre szükség van az euróövezetben, szerződéses keretek között lépjék meg – fogalmazott a helyettes államtitkár. A Külügyminisztérium pénteken közölte, hogy Martonyi János részt vesz az uniós tagállamok kétnapos informális külügyminiszteri ülésén Palma de Mallorcán, ahol a tárcavezetőket köszöntötte Mariano Rajoy spanyol kormányfő, és a minisztereket fogadta Fülöp, Asztúria hercege is. A magyar külügyminiszter hétfőn Brüsszelben a Külügyek Tanácsának ülésén vesz részt, itt az egyiptomi és a szíriai helyzet, valamint a közel-keleti békefolyamat kérdései lesznek napirenden, továbbá a miniszterek eszmét cserélnek a Libanonnal, az EU emberi jogi cselekvési tervével, valamint az Afrikával kapcsolatos ügyekről is.