A magdeburgi terrorra reagált az időközi választás fideszes jelöltje – tudják, ő az, aki ellen Magyar Péter nem mert elindulni
Csibi Krisztina szerint épp az ilyen tragédiák elkerüléséért indult el a választáson.
A parlament gazdasági és informatikai bizottsága hétfői ülésén 21 kormánypárti szavazattal, az MSZP 4 képviselőjének ellenszavazatával általános vitára bocsátotta a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény módosítását, amely szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) integrálódik a jegybankba.
Rogán Antal, a bizottság elnöke elmondta, hogy a zárószavazásra addig nem kerül sor, amíg az Európai Központi Bank (EKB) nem mond véleményt az összevonásról. A tiltakozásra kevés az esély, mivel a bank mai elnöke, még olasz jegybankelnökként maga hozta létre ott a fúziót – tette hozzá az elnök. Kovács Tibor (MSZP) alelnök azt kifogásolta, hogy a PSZÁF alkalmazottainak már múlt hétfőn bejelentették a fúziót, holott a törvényjavaslat csak pénteken került a parlament elé. Burány Sándor (MSZP) pedig azt tette szóvá, hogy így még több hatalma lesz Matolcsy György MNB-elnöknek, aki véleménye szerint amúgy is alkalmatlan a posztra.
A kormányoldalról Rogán Antal a fúzióról azt mondta, ha ez korábban létezik, nem futott volna ennyire el a devizahitelezés. Az új megoldás a hitelfelvevőt és a betétest is védi – tette hozzá az elnök. A kereskedelmi törvény módosítását – amely a világörökségi területen, az éjféli nyitva tartás után bevezeti a felügyeleti díjat – a szocialista képviselők tartózkodásával tartotta általános vitára alkalmasnak a bizottság. A gazdasági törvényeket módosító javaslathoz beadott két saját bizottsági módosító indítványt is támogatott a gazdasági bizottság. Az egyik lehetővé teszi azt, hogy pénzügyi intézmény közreműködjön az e-útdíj beszedésében.
A másik bevezeti a Stabilitási Megtakarítási Számlát. Ezt csak magánszemély és minimum 5 millió forinttal nyithatja. A számla után fizetendő szja 3 évnél korábban történő kivétel esetén 200 százalék, míg 5 év után adómentes. A bizottság a szocialista és a jobbikos képviselők tartózkodásával megadta a mentesítést a NAV-nak arra, hogy közbeszerzés kiírása nélkül szerezze be a zárjegyeket. Mint Pankucsi Zoltán, adóügyekért felelős helyettes államtitkár elmondta, 4-5 cég képes ezek előállítására, és a zárjegyeken lévő biztonsági elemek minősített adattartalma miatt szükséges a szűk körű beszerzés. A bizottság elfogadta azt az állásfoglalást, amely szerint Horvátország uniós tagsága nem jelent veszélyt a magyar munkaerőpiacra, így az megnyitható az horvát munkavállalók előtt.
Végül a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény alapján, több cég állampapír árusításához járult hozzá a bizottság. Ezek különböző országok állampolgárai számára árusíthatnak magyar állampapírt, és a vásárlók ezért kapnak magyarországi tartózkodási engedélyt.