Bíborosi tanácsadó testületet nevezett ki a pápa

2013. április 14. 08:56

Nyolctagú bíborosi tanácsadó testületet nevezett ki szombaton Ferenc pápa; az olasz sajtó szerint ezzel testületi vezetésre bízta az egyházat. A nyolc bíboros feladata lesz többek között a római kúria reformja.

2013. április 14. 08:56

Rövid vatikáni közlemény (vatican.va) adta hírül, hogy Ferenc pápa nyolc bíborost nevezett ki azzal a céllal, hogy „adjanak tanácsokat az egyetemes egyház vezetésében, és tanulmányozzák a római kúriára vonatkozó Pastor bonus apostoli konstitúció felülvizsgálatát”. A közlemény hangsúlyozta, hogy az egyházfő a megválasztása előtt a Vatikánban tartott bíborosi tanácskozásokon (kongregációk) a kollegiális vezetésről felmerült „javaslatot” követte. A bíborosi csoport első együttes ülése október 1-3. között lesz, de a pápa „mostantól kapcsolatban lesz a bíborosokkal”.

A sajtó és a Vatikán is húsvét utánra várta az új egyházfő döntéseit a kúria esetleges átszervezéséről és a szentszéki hivatalokban való személycserékről. A bíborosi testületben mind az öt kontinens képviselői helyet kaptak. A tanács feladata lesz a II. János Pál által 1988-ban kiadott konstitúció átdolgozása, vagyis a világegyházat vezető kúria reformja.

Giuseppe Bertello, Vatikán Városállam Kormányzóságának elnöke a csoport egyetlen tagja, aki a kúrián dolgozik és aki a sajtó szerint a szentszéki államtitkárság várományosa. A bíborosi csoport tagja továbbá Francisco Javier Errázuriz Ossa, a chilei főváros nyugalmazott érseke, Oswald Gracias bombayi érsek, Reinhard Marx, München-Freising érseke, Laurent Monswengo Pasinya, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosának érseke, Sean Patrick O’Malley bostoni érsek, George Pell, Sydney érseke, valamint Óscar Andrés Maradiaga Rodríguez, a hondurasi főváros érseke, aki egyben a csoport koordinátora is. Marcello Semeraro, az olaszországi Albano püspöke titkári feladatot kapott.

Ez egy csoport, nem tanács és nem is bizottság. Tanácsadói, nem döntéshozó szerepe van” – hangoztatta a sajtónak Federico Lombardi szentszéki szóvivő, miközben az olasz sajtó „forradalmi egyházi fordulatról” írt. Lombardi hangsúlyozta, hogy a döntéseket továbbra is az egyházfő hozza meg a kúria hivatalait vezető bíborosokkal. A hírt a kinevezések előtt bejelentő La Repubblica olasz napilap azt jósolta, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek lesz a csoport egyik tagja. Az újság szerint Ferenc pápa a testületi egyházvezetés példáját saját rendjétől, a hasonló struktúrájú jezsuitáktól kölcsönözte, és az első évezred egyházát idézi. Ferenc pápa a kúria helyett a testületi vezetést részesítette előnyben annak tudatában, hogy ma már az egyházat nem lehet egyedül irányítani – írta az olasz sajtó.

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ottapont
2013. április 15. 22:54
Bigott katolikusok? Bigott, magukat kereszténynek valló farizeusokat ismerek. Ők azok akik tökéletesnek hiszik magukat, illetve a saját vallásukat, egyházukat egyedül üdvözítőnek. Nagyon híján vannak mindannak amit keresztényi szeretetnek, alázatnak és irgalomnak nevezünk. Az új pápának én is "szurkolok".
ottapont
2013. április 15. 22:22
http://www.bbc.co.uk/news/world-21443313 Ha pusztán azt nézzük melyik kontinensen él a legtöbb katolikus érthető miért választottak Dél- Amerikai pápát. Mert megérdemlik! :)
ottapont
2013. április 15. 22:20
Ázsiában kb 137 millió katolikus él. Helyzetük sajátságos, ezért üdvözlendő, hogy őket is képviseli valaki a testületben. http://www.bbc.co.uk/news/world-21443313 Mi értelme keresztényként kötekedni a kötekedés kedvéért?
kuwiq
2013. április 15. 12:56
A szervezéstan a vállalatoknál az ilyet hívja törzskarnak. Kíváncsi vagyok, a "kaizent" hogyan ültetik át az egyházi szervezetkre? Vagy a sigma leant?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!