Mégis mi szükség arra, hogy magyar színházak a kommunista idők lengyelellenes Spiró-darabját játsszák?
A politikai kapcsolatok amúgy is kihűltek, sőt ellenségesek. Kinek van szüksége még több gyűlölködésre? Nizalowski Attila írása.
Tanácskozást tart az Európai Egyházak Konferenciájának (CEC) és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) közös bizottsága jövő hétfőtől szerdáig Varsóban Józef Michalik érseknek, a lengyel püspöki konferencia elnökének meghívására, ő egyben a CCEE alelnöke is – közölte az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye Hivatala csütörtökön az MTI-vel.
Az általában évente egyszer ülésező bizottság 1972-ben jött létre, és az európai keresztény egyházak közötti párbeszéd legmagasabb szintű fóruma. A CEC küldöttségét a franciaországi Emmanuel ortodox metropolita, a CCEE delegációját Erdő Péter bíboros vezeti.
A közlemény utal arra, hogy „a találkozó központi témája – új keresztény mozgalmak Európában – alkalmat ad a két egyházi valóság (szervezet) számára arra, hogy megvitassa az európai emberben zajló változásokat Istenhez fűződő kapcsolatában és vallási élményében”. Ezek a változások különösen is megtapasztalhatók az újprotestáns és a pünkösdista mozgalmak európai növekedésében – tették hozzá.
Megjegyezték, hogy szakértők segítségével a résztvevők megvizsgálják a történelmi egyházak és az új közösségek közötti „időnként nehéz kapcsolatot”, mert „ezeknek a közösségeknek az európai jelenléte új kihívások és lehetőségek felé nyit távlatot”.
A találkozón többek között felszólal Eileen Barker, a London School of Economics szociológia professzora, és Angelo Bagnasco bíboros, a CCEE alelnöke. A résztvevők a megbeszélések során megismerkednek a lengyel egyházi és ökumenikus helyzettel. A tanácskozás zárt ajtók mögött zajlik majd, és a végén, jövő szerdán sajtókonferenciát tartanak.