Korábban is hangoztatott céljaihoz hűen, az amerikai elnök kilététől függetlenül a magyar kormány bízik a két ország közötti kapcsolatok erősségének megtartásában – közölte Kumin Ferenc.
Magyarország továbbra is stratégiai szövetségesének tekinti az Egyesült Államokat, és arra törekszik, hogy a kétoldalú kapcsolatok változatlanul erősek maradjanak – mondta Kumin Ferenc, a Miniszterelnökség nemzetközi sajtókapcsolatokért felelős helyettes államtitkára szerdán a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Hangsúlyozta: korábban, az elnökválasztási kampány ideje alatt is többször megfogalmazta a magyar kormány, hogy a vezető kilététől függetlenül a jó kapcsolat megtartása a fő célja. Kumin kiemelte: mivel az ország vezetésének „színezete” nem változik, így valószínűleg az alapvető irányok sem fognak, viszont néhány olyan pozícióban, amely fontos Magyarország megítélése szempontjából – például a külügyminiszteri poszton – várható változás.
A helyettes államtitkár beszélt arról is, hogy bár politikai iránya miatt a republikánus párt közelebb áll a magyar jobbközép kormányhoz, hiba lenne az amerikai pártokat teljes mértékben megfeleltetni az európaiaknak.
Frank Tibor történész, egyetemi tanár a műsorban azt mondta, az amerikaiak megosztottak több fontos kérdés, például az államadósság, a külföldi elkötelezettség, a gazdasági helyzet és a munkanélküliség tekintetében, és ezekben a témákban nagyjából hasonló méretű a demokraták és a republikánusok tábora. Az eddigi adatok alapján a különböző választói csoportok a várakozásoknak megfelelően szavaztak, a nők, az afroamerikaiak és a kisebbségek például inkább a demokratákra – közölte. Úgy vélte, a republikánusok a „régi vágású, fehér, angolszász, protestáns” profilt tették jelképükké, míg Obama a mai sokszínű, multikulturális, modern Amerikát sokkal jobban képes megjeleníteni retorikájában is.