Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
A Gripen-bizottság 2007-es jelentéséből mindössze egy példány készült, amelynek a 2010-es minisztériumi átadás-átvételkor meg kellett lennie – nyilatkozta a bizottság vezetője, jelenleg a Demokratikus Koalícióban politizáló független képviselő Vadai Ágnes pénteken az MTI-nek. A volt MSZP-s honvédelmi államtitkár felszólította a kormányt, hogy keresse meg a jelentést.
Hende Csaba honvédelmi miniszter csütörtök este a Hír TV Rájátszás című műsorában jelentette ki, hogy nem találják a Honvédelmi Minisztériumban (HM) a Gripen-bizottság 2007-es jelentését. A tárcavezető az LMP kéréséről, hogy hozzák nyilvánosságra az úgynevezett Gripen-bizottság jelentését, azt mondta: hivatalosan nem is létezik a dokumentum, tehát aki nyilvánosságra hozza, nem követ el államtitoksértést. A jelentést a miniszter elmondása szerint nem titkosították szabályosan, hiszen eddig tisztázatlan körülmények között még 2007-ben „átkerült” a Miniszterelnöki Hivatalba, „tehát Gyurcsány Ferenchez”, majd visszaküldték a HM-be, de oda már nem érkezett meg. A 2010-es kormányváltáskor a dokumentum már nem volt a tárcánál, és azóta sem találják – hangsúlyozta Hende Csaba. Az LMP pénteken úgy reagált, hogy felszólította Vadai Ágnest, ha van egy munkapéldánya a 2007-es jelentésből, akkor hozza nyilvánosságra, illetve felszólította az Orbán-kormányt, hogy kerítse elő az iratokat.
Vadai Ágnes ezzel kapcsolatban leszögezte: ha valami rosszul lett minősítve, azt csak akkor lehet megállapítani, ha látták ezt a dokumentumot. Vagyis „ezek szerint mégiscsak megvan ez a dokumentum, hiszen olyan nincs, hogy elveszik, mert ez súlyos államtitkokat tartalmaz”. Hozzátette: a jelentésnek vannak nyilvános részei, amelyek a korábbi Miniszterelnöki Hivatal (MeH) honlapján „meg is kell hogy legyenek”.
A bizottság volt vezetője hangsúlyozta: a jelentést a miniszterelnöknek készítette a bizottság, így természetesen megküldték Gyurcsány Ferencnek, de a titkosítás nem attól lesz szabályos, vagy szabálytalan, hogy kinek küldték. „A miniszter a rossz titkosítást csak akkor tudhatja, hogyha látták ezt a dokumentumot. Tehát valamikor nyilvánvalóan látta, különben nem állíthatná, hogy rosszul lett titkosítva” – fogalmazott Vadai Ágnes. Hozzátette: csak remélni tudja, hogy „trehányságról” van szó és nem „más okokból kívánják az egyébként az eredeti döntéshozatalra, az első Orbán-kormányra meglehetősen kínos megállapításokat tartalmazó dokumentumot elsinkófálni”.