Meghatározó döntést hozhat az Országgyűlés az utolsó pillanatban – ez minden magyart érint
Rendkívüli ülés összehívását indítványozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Magyarország elkötelezett az emberi jogok és a vallásszabadság, és „mélyen elkötelezett a keleti keresztények mellett” – mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes miután hétfőn a Parlamentben találkozott Béchara Boutros Rai, a maroniták antiókhiai pátriárkájával.
Semjén Zsolt úgy fogalmazott: a keleti kereszténység helyzete aggodalomra ad okot, és számos országban atrocitások érik a keresztényeket. A KDNP-s miniszterelnök-helyettes felidézve keleti egyházi vezetők – így a kopt pápa, a latin pátriárka, és Jeruzsálem ortodox pátriárkájának – korábbi látogatásait azt mondta, hogy a keleti egyházi vezető mostani látogatása beleillik az egyházi diplomáciai események sorába. A keleti kereszténység és a magyar állam kapcsolatai ezzel továbbmélyültek, „ez erkölcsi kötelességünk is” – fogalmazott. Semjén Zsolt elmondta, hogy a tárgyalásokon szó volt a libanoni-magyar gazdasági kapcsolatok további erősítéséről, valamint megállapodtak a bejrúti katolikus egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közötti tudományos és diákcsere-kapcsolatok létesítéséről.
Béchara Boutros Rai pátriárka rámutatott: nagyra értékeli a magyar kormány álláspontját, amit a közel-keleti helyzettel kapcsolatban képvisel. Megfogalmazása szerint a magyar állam Közel-Kelettel kapcsolatos álláspontja „teljes egészében a helyén van”. Egyetértés volt a felek között abban: ahhoz, hogy az arab tavasz „megmaradjon”, fontos feladat a mérsékelt erők segítése és támogatása, nem pedig az erőszak kultusza.
A találkozón – a pátriárka elmondása szerint – részletesen áttekintették, hogy mennyire fontos a Közel-Keleten az állam és az egyházak szétválasztása. Kifejtette: Libanonban Magyarországhoz hasonlóan az állam és az egyház egymástól különválasztva működik, ugyanakkor a felek együttműködnek egymással.