Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
Heves tiltakozást váltott ki az olasz püspöki kar részéről Francesco Profumonak, a Monti-kormány oktatási miniszterének javaslata a katolikus hittanóra eltörléséről az állami iskolákban – amelyekben egyébként egyre több a bevándorló.
„Nem lehet úgy tanítani, mint negyven évvel ezelőtt” – jelentette ki Profumo, aki az állami iskolákban katolikus hittan helyett egyetemes vallástörténetet vagy erkölcstant tanítana. Az olasz tanév keddi megnyitóján a Monti-kormány minisztere leginkább azt szorgalmazta, hogy legalább akkora jelentőséget tulajdonítsanak az olasz iskolákban a földrajztanításnak, mint a hittanoktatásnak.
„Nem lehet olaszközpontúnak lenni olyan osztályban, ahol a tanulók már nem csak olaszok, hanem románok, marokkóiak és kínaiak” – mondta a miniszter. „Ha a miniszter iskolában tanítana, tudná, hogy már régóta nem katekizmust tanítunk, hanem keresztény kultúrtörténetet” – reagált Gianni Ambrosio, az olasz püspöki kar (Cei) oktatási bizottságának vezetője a vatikáni rádióban. Gianfranco Ravasi bíboros, a vatikáni Kultúra Pápai Tanácsának elnöke szerdán „közös megoldás keresését” javasolta a keresztény értékek és a multikulturális társadalom együttes tiszteletben tartásával.
Maurizio Lupi, a jobbközép Szabadság Népe (PdL) politikusa szerint „nem szabad gettóba zárni a más kultúrájú, hagyományú, vallású diákokat, de az Olaszországban élő külföldinek ismernie kell új országa értékeit. Nem változtathatjuk langyos vízzé a többség kultúráját csak azért, hogy a bevándorlók kedvében járjunk”. Az olasz szülők és diákok szövetségei támogatják az „oktatás modernizálását”, a Radikális Párt pedig a hittanórával az egyházi iskolák állami támogatását is eltörölné.
A szeptemberben beiratkozott nyolcmillió olasz általános iskolás, szakközépiskolás és gimnazista tíz százaléka külföldi. Az északolasz iskolákban ez az arány negyvenszázalékos. A CEI adatai szerint az olaszok közel 90 százaléka vallja magát vallásosnak, a szülők több mint 90 százaléka küldi hittanórára gyerekét az állami iskolákban is, de az olaszok alig 30 százaléka jár rendszeresen templomba.
Az olasz állami iskolák osztályaiban ki van téve a feszület, miután 2011-ben az Emberi Jogok Európai Bírósága úgy ítélte meg, hogy ez nem sérti a szülők és diákok jogait. A kereszt eltávolítását egy Olaszországban élő, ateista finn édesanya kérte a strasbourgi bíróságtól.