Havas Henrik: Azon nyafogtak melegek, hogy Kulka miért nem vállalja a melegségét
Az egykor népszerű újságíró elmesélte, hogy majdnem könyvet írt a melegekről, Magyar Pétert lakmuszpapírnak tartja, és gyakran nem érti Marco Rossit.
1911. december 14-én elsőként érte el a Déli-sarkot Roald Amundsen norvég felfedező. Az évforduló alkalmából a sarkra tucatnyi expedíció érkezik, akiket a norvég miniszterelnök fogad.
Száz éve, 1911. december 14-én érte el elsőként a Déli-sarkot a híres norvég felfedező, Roald Amundsen. A szerdai centenárium alkalmából tucatnyi expedíció érkezik a vidékre, melyeket a tervek szerint Jens Stoltenberg norvég miniszterelnök fogadja. Ő repülővel jut el a helyszínre.
Miután 1909-ben Robert Peary meghódította az Északi-sarkot, szédületes versenyfutás kezdődött az utolsó „terra incognita”, vagyis ismeretlen föld eléréséért. Amundsen is Peary útjának hírére vette délnek az irányt, és egy időben szállt partra Robert Scott-tal (aki végül másodikként érte el a Déli-sarkot). 1911 októberében indultak a végső rohamra: Amundsen és négy társa kutyaszánon a rövidebb, ám nehezebb, míg Scott a 110 kilométerrel hosszabb, de már korábban feltárt útvonalat választotta. Azóta már kiderült, hogy a norvég kutató számított jobban, és ő volt a felkészültebb, ráadásul az időjárással is szerencsésebb volt. A Déli-sarkot 1911. december 14-én érték el, és 99 nap, 2800 kilométer megtétele után 1912. január 25-én az expedíció minden tagja épségben jutott vissza a bázisra. Ezzel szemben Scotték sorsa tragikusan alakult: 1912. január 18-án elérték ugyan a pólust, de a visszaúton odavesztek. (MTI)