Orbán Balázs esete jól mutatja: az értelmiségi elit végül tudományos alapon tudott dönteni
Nézze meg az ELTE rektorát, a legnagyobb és a legrégebbi egyetemünk most bizonyította, képes igazságot szolgáltatni.
A Földön csak a mélytengerek világába nem jutottak még el magyarok, de most azt is meghódíthatják: a Titanic tragédiájának centenáriumán induló nemzetközi expedícióba a magyarok is helyet kaptak. Már csak anyagi kérdés, hogy merülhetnek-e, vagy sem.
A Titanic tragédiájának századik évfordulója kapcsán 2012 júliusában nemzetközi expedíció szerveződik a roncshoz, amelynek az Első Magyar Mélytengeri Expedíció is részese lehet. Plakó Zsolt, az expedíció vezetője a részvételi jogot elnyert The Explorer Society Alapítvány elnöke elmondta: a Földön egyetlen helyre nem jutottak még el magyarok, a mélytengerek világába, ahova a technikai feltételek miatt egyébként is kevesebb expedíció indul, mint a világűrbe.
A Titanic tragédiájának centenáriuma adott lehetőséget arra, hogy az Orosz Tudományos Akadémia Sirsov Oceanológiai Intézete és a Deep Ocean Expeditions Ltd. expedíciót szervezzen. Húsz helyet hirdettek meg, a The Explorer Society Alapítvány pedig hosszú előkészítő munka után a napokban hivatalosan is elnyerte a mélytengeri expedíción való részvétel jogát és a hivatalos merülői státuszt. A magyar expedíció tagja Palkó Zsolt és Elter Tamás, az Explorer Magazin főszerkesztője.
Plakó hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a részvétel anyagi kérdés, ezért keresik a támogatókat. Személyenként ugyanis 12-14 millió forintba kerül minimum az expedíció. Ezért céljuk, hogy legalább egyikük lemerülhessen. „A kezdő összeget már letettük, tehát jogosultak vagyunk a merülésre” - mondta. A merülés alkalmából a magyar expedíció adatokat gyűjt a roncs állapotáról, elősegítendő a Titanic rohamosan romló állagának a felmérését. Az expedíciót támogatja a hazai tudományos élet több jeles képviselője, ahogy a Magyar Természettudományi Múzeum és a Földrajzi Múzeum is.