Így álltak be a „független” lapok Kamala Harris mögé
Az Economisttól a New York Times-on át a Rolling Stone-ig: angolszász újságok tucatjai álltak be nyíltan a demokrata jelölt mögé az amerikai elnökválasztáson.
A tizennyolcadik éve működő Pallas Páholy napjai meg vannak számlálva.
„Föl kellett ébrednünk az álomból.
Bár a Dunától keletre - kevés kivétellel - a megyei online lapok vezetői és munkatársai egykori »klubhálósok«, annak ellenére, hogy az ifjúsági Pulitzer-emlékdíjak többségét, szám szerint ötöt »elhoztak« a Zöldi-tanítványok, dacára annak, hogy közülük ketten lettek az év diákújságírója, noha a csaknem négyszáz Klubhálón bemutatkozó tizen-huszonévesből százötvenen dolgoznak a médiában (lásd az ország térképét, hogy hol), éppen azoktól nem kaptak figyelmet, akik saját bevallásuk szerint utánpótlás-gondokkal küszködnek.
Ellenkezőleg. »Illetékes helyen« két határozat is született, hogy a Táncsics Alapítvány nem támogatja a Klubhálót, a diák-újságírók egyetlen nyilvános gyakorló műhelyét. Ezért kellett megválnunk a mentoroktól, például Bodor Páltól, Föld S. Pétertől, Rózsa Andrástól és másoktól. Most, hogy az idén már a Pallas Páholy támogatása is megszűnt, és csupán egyetlen főállású munkatársunk van,
július 1-jével
»takarékra« kell állítanunk a Klubhálót. Ez azt jelenti, hogy holnaptól szeptember 1-ig szüneteltetjük a diák-rovatokat, és a nyitó oldalon csak »szolgálati közlemények« (programok, rendezvények időpontjai, hozzánk érkezett hírek, meghívók, felhívások eseményekről, rendezvényekről szóló beszámolók, könyv- és folyóirat-ajánlók) fognak megjelenni, kizárólag munkanapokon és csak munkaidőben.
Egyelőre nem tudható, hogy ez a kényszerű szilencium meddig fog tartani, mert összefügg magának a Pallasnak a létével is. A jelek arra utalnak, hogy a tizennyolcadik éve működő Pallas Páholy napjai meg vannak számlálva. Az a szellemi bázis, személyi és szervezeti bizalmi kapcsolatrendszer, ami itt, ebben az Alkotmány utcai pinceklubban jött létre, megismételhetetlenül fog megszűnni.
A minimális támogatási igény, ami a pénzben nem mérhető szellemi infrastruktúra működésének támogatásához kell, nem anyagi, hanem szemléleti kérdés. Társadalomvezetési és -szervezési praxis kérdése. Lehet, hogy éppen ez hiányzik a döntéshozókból?
Dr. Gáspár István,
a Pallas Páholy ügyvezetője,
a Klubháló főszerkesztője
Budapest, 2011. június 30.”