Tanuljunk Magyarországtól!
A magyar kormány példája tanulságos lehet az önállóságot kereső új politikai erők számára. Politikájuk magában foglalja a távolmaradást más kultúráktól, valamint az önazonosság hangsúlyozását és védelmét.
George Friedman szerint a visegrádi négyek szorosabb szövetsége a kor kihívásainak felismerését jelenti, hiszen alapvetően megváltoznak Európa külpolitikai mozgásai.
George Friedman biztonságpolitikai szakértő, a Strategic Ferecasting intézet vezetője a hvg-nek elmondta: drámai változásként értelmezi, hogy a visegrádi országok módosítottak biztonságpolitikájukon. A szakértő szerint az országok a harci szövetség létrehozásával „végre megértették, hogy egyre védtelenebbekké, kiszolgáltatottabbakká válhatnak, a végén még nemzeti önállóságuk is veszélybe kerülhet”.
Az elemző szerint a közép-kelet európai régió vákuummá válhat, mivel Oroszország ismét terjeszkedő politikát folytat. Ezzel párhuzamosan Németország politikája függetlenedik az uniótól és összefonódik Oroszországgal - vélekedik Friedman. A Stratfor alapítója úgy látja: a NATO már csak papíron létezik, és újra kiéleződik a klasszikus német-francia ellentét is.
Ebben a helyzetben Friedman szerint Magyarország - a II. világháború óta először -„bölcsen, előrelátóan meri kezébe venni sorsának alakítását, mert jól érzékeli, hogy máskülönben esetleg elveszítheti nemzeti önrendelkezését”. A magyar származású szakember szerint a három másik visegrádi ország kormánya is felismerte a kor trendjeit, valamint valószínűleg Románia, Bulgária és Szerbia is csatlakozni fognak a szövetséghez.