Kínok között pusztult el az első szovjet űrhajós, mégis azt hazudták, boldogan csóválja a farkát a világűrben
Így épült fel a Lajka-mítosz, bélyeggel, csokival és balladával.
Fél évszázada járt először ember az űrben Jurij Gagarin személyében. A történelmi évforduló alkalmából felszabadították a titkosítás alól a Gagarin űrutazásával foglalkozó legtöbb iratot.
1961. április 12-én a TASZSZ szovjet hírügynökség közleményben tudatta: Jurij Alekszejevics Gagarin, a szovjet légierő 27 éves pilótája a Vosztok-1 típusú egyszemélyes űrhajóval egy óra 48 perc alatt egyszer megkerülte a Földet, majd sikeresen Földet ért az előre kijelölt körzetben, a Szovjetunió területén. Ezzel új korszak kezdődött az emberiség történetében, április 12. pedig azóta az űrhajózás napja.
A történelmi eseményt a szovjet propaganda a kommunista rendszer felsőbbrendűségének bizonyítására használta. Gagarint ezredessé léptették elő, megkapta a Szovjetunió Hőse címet és a Lenin-rendet is. Beutazta a világot, 1961-ben Magyarországra is járt.
A szovjet propaganda titkolózásának következményeként azonban a mai napig akadnak, akik kételkednek Gagarin űrutazásával kapcsolatban. Az 50. évforduló alkalmából viszont most feloldották a Gagarin űrrepülésével és halálával foglalkozó legtöbb irat titkosítását. Ezekből nem csak a technikai bizonytalanságokra, de a szovjet propaganda titkaira is fény derül.