„Fehérvár teljesen le van már tarolva, csoda lesz minden cetli – készít fel Jámbor András indulásunk előtt – Budapesten már nagyon jól állunk, meglesz simán a főváros, minden erőnkkel vidékre koncentrálunk.” Székesfehérvár 1. számú választókörzetébe megyünk erősítésnek, a Piac téren fogunk találkozni a helyiekkel, akik hetek óta reggeltől estig standolnak. Ötkor végeznek, akkor indul az ajánlószelvény-vadászat. Fejér megye kopogtatócédula-mennyiségben a leggyengébbek közé számít.
Hat megyében már állnak
a Lehet Más a Politika területi listái a választási iroda honlapja szerint. Ahhoz, hogy a pártnak legyen esélye bekerülni a parlamentbe, el kell érnie, hogy mindenhol lehessen rá szavazni. Ehhez minden megyében kell egy területi lista. Területi lista állításához kisebb megyékben – így Fejér megyében is – elég két egyéni jelöltnek összeszednie az induláshoz szükséges 750 kopogtatócédulát. A jelöltállításhoz szükséges ajánlószelvényeket március 19-ig kell leadni. Ez lesz a kampány leghúzósabb hete, jósolja András.
A Piac téren, a pláza és a buszpályaudvar között félúton kisebb pavilon áll, benne egy szórólapoktól és plakátoktól roskadozó asztallal: aktivisták és diákmunkások osztogatják őket a járókelőknek. Mire odaérünk, már csomagolni kezdenek. A mai termés szokásos: 20-30 cédula jött eddig, annak fele az egyes számú választókörzetbe, a többi a másik hat Fejér megyei körzetbe. Takács László, az egyik fehérvári képviselőjelölt rögtön elmondja, hol szorul segítségre: a főúton belül, a belvárosban gyűjtsünk, a külső részeket ők már végigjárták. Az LMP-iroda utcájában kezdjük a hideg kopogtatást – gyakorlatilag minden lakásba becsengetünk és megkérdezzük, megvan-e még nekik az ajánlószelvényük, és ha igen, odaadják-e. Két társam közül az egyik rutinos kopogtató, rögtön tudja, kihez kell felcsengetni ahhoz, hogy beengedjenek a társasházba.
Az LMP viszonylag lendületesen kezdte kampányát: ősztől mindenki megadhatta a párt honlapján, melyik körzetben hány szelvényre lehet tőle számítani. Az itt megadott címre az aktivisták elmentek a kitöltött cetlikért, gyorsan megvan így párszáz egy hét alatt, vagy ahogy ők mondják: jó a beáramlás. De ez kevés a 750-hez.
Az első lakásban idősebb házaspár
fogad minket. Nem adták még oda cetlijüket senkinek, és az LMP-ről se nagyon hallottak még. András ad nekik szórólapot. Jöjjünk vissza később, addigra elolvassák és átgondolják, odaadják-e. Hát továbbmegyünk, lakásról lakásra haladunk. Elég sok helyen nem nyitnak ajtót: vagy nincsenek otthon, vagy annyira hangos a tévé, hogy nem hallani tőle a csengőt. Bízzunk a nem tudatos választókban, adja ki a jelszót András, és csak olyanokba botlunk, akik már odaadták valakinek a cetlijüket. „Na, most láthatod, hogy tényleg létezik a narancsos porszívó” – mondja András. A helyi képviselőjelölt is megerősíti ezt: a kopogtatócédulák kipostázása után egy héttel a székesfehérvári lakótelepeken megjelentek a buszok a Fidesz aktivistáival, négy-hat ember bement egy panelba és egy hétvége alatt lerendezték az egész várost.
A társasház legfelső emeletén egy energikus ötvenes nő nyit ajtót, majd amikor meghallja a párt nevét, büszkén így reagál:
„Lehet Más a Politika? Én a Jobbiknak adtam a kopogtatócédulámat, és a Fideszre fogok szavazni!” Majd hozzáteszi:
„Na csá!” Van, akinek szimpatikus az LMP, de szelvényét inkább más kispártnak adja oda. Vajon kinek? – találgatunk: az MDF, illetve a Civil Mozgalom jöhet szóba, lévén mindketten indulnak Székesfehérváron. Előfordult, hogy valaki a kapucsengőben félreértette az ajánlószelvény szót, és teljesen megörült annak, hogy a postás végre kézbesíti a régóta várt ajánlott levelét. A kopogtatócédulája persze neki sem volt már meg.
Volt, akinek fogalma nem volt, miről beszélünk neki, és volt, aki egy szál alsónadrágban nyitott ajtót, láthatóan erősen neheztelve azért, amiért becsengettünk - két órája kopogtatunk, sehol egy cetli. Reménytelennek tűnik a küzdelem. Andrásék azonban egyáltalán nem adják fel. Fejben már a hosszú hétvégét tervezik, azt számolják, hány aktivistának hány munkaórájába kerülne begyűjteni a hiányzó mennyiséget Fejér megyében.
„A hosszú hétvége alatt biztos meglesz Fejér megye, az emberek nem mennek el dolgozni, és az idő is rossz lesz. Minden nekünk kedvez” - összegez András.
Negyed nyolc lesz, kezd nagyon hideg lenni, menni kéne haza. A legelső lakásba, ahol kaptunk egy ígéretet, még azért visszanézünk. Csöngetünk, a néni jön is ki az ajánlószelvénnyel: „Nézzék meg, ugye jól írtunk rá mindent?”