Lovász Irén tudományos pályára készült, etnográfusnak tanult, mégis énekesként vált ismertté. Ez az ismertség leginkább az 1995-ben megjelent Világfa című lemezének köszönhető. Ezt a lemezt az eredetileg szintén etnográfus Hortobágyi Lászlóval készítette, aki a kísérleti-világzenei színtér nemzetközileg is magasan jegyzett képviselője. A Világfa külföldön is sikeresnek bizonyult, számos listán ért el előkelő helyezést. Ettől kezdve Lovász Irén elsősorban a zenére, az éneklésre koncentrált, amit csak megköszönhetünk neki, mert az általa képviselt zenei világ Magyarországon és a nagyvilágban is valóban unikális. Amit ő művel, nem sorolható be egyetlen kategóriába sem. Egyszerre népdalénekes és kísérletező művész, tágas világban mozog. Ami viszont állandó benne, az a kérlelhetetlen törekvése az autentikus megszólalásra. Nem ódzkodik az elektronikus zenei eszközök finoman adagolt használatától, egyáltalán nem merevül bele a rosszul értelmezett hagyománytiszteletbe. Mondhatnánk azt is, hogy amit és ahogy játszik, az világzene, de ez a kifejezés annyira olcsóvá vált az utóbbi időben, hogy félve írom le. Pedig Lovász Irén a szó szoros értelmében valóban világzenét játszik. Olyan regisztereket rezegtet, amelyek messze túlmutatnak a lokális zenei rétegeken. Úgy autentikusan magyar, hogy közben univerzális. Ez a lehető legjobb keverék. Még 2006-ban kezdett bele a Gyógyító Hangok zenei sorozatba, s ennek a sorozatnak a záródarabja jelent meg nemrég Gyógyító hang címmel. Hántsuk le nyugodtan a cím esetleges rosszízű felhangjait. Nincs itt semmiféle olcsó ezotéria. Ami viszont van, az a zene eredeti, gyógyító és spirituális funkciójának magas rendű megidézése. Régi magyar népdalok és egyházi énekek szólalnak meg csodás atmoszférákban, kiváló hangszerelésben. A közreműködők listája impozáns. Elég, ha csak Lukács Miklóst, Lantos Zoltánt vagy a kiváló fiatal énekesnőt, Дevát említem. Ez a lemez tényleg gyógyír a léleknek, egyszerre kikapcsolja és felemeli hallgatóját.
Lynch álomvilága jórészt egybeesett a rendszerváltás körüli idők furcsa eufóriájával, a kamaszkorommal, a nagy tájélményekkel és a kíméletlenül közelítő felnőttkorhoz kapcsolódó balsejtelmekkel. Győrffy Ákos írása.
A nagyközönség a Stuart Little, kisegér című film és egy abban feltűnő Berény Róbert-festmény kapcsán ismerte meg a nevét, a szakmában azonban már előtte is úgy emlegették: a képvadász. Barki Gergely művészettörténész szenvedélyesen kutatja az elveszettnek hitt vagy feledésbe merült magyar életműveket.
A titokzatos Városliget premierjével indult a Magyar Zene Háza Hangdómjának új vetítéssorozata, de más szenzációkra is készül az idén harmadik születésnapját ünneplő intézmény, amelynek csak 2024-ben hétszázezer látogatója volt.