A baloldali értelmiség körbenéz – és egy lerohadó országot lát, ahonnan el kell menni Nyugatra

2023. június 11. 17:50

Folyamatos az Orbán-rendszer logikai akrobatamutatványoktól sem mentes becsmérlése a baloldalon, főleg az értelmiség körében.

2023. június 11. 17:50
null
Szilvay Gergely

„Olyan zsákutcában vagyunk, ami Európából kifelé vezet” – jelentette ki a minap Nagy Ervin színész. Rudas János szociálpszichológus meg arról értekezett, hogy milyen szörnyű, hogy nyílik a társadalmi olló, távolodik egymástól a felső meg az alsó tíz százalék, és különben is, az Orbán-rendszer lélekrombolást visz véghez. Amúgy meg valamiért a hárommillió ember megválasztotta kormány szerinte autokrácia.

Folyamatos az Orbán-rendszer ilyen logikai akrobatamutatványoktól sem mentes becsmérlése a baloldalon, főleg az értelmiség körében. A választók széles tömege támogat egy jobboldali kormányt, de az attól még nem demokrácia, legjobb esetben féldemokrácia, ami félautokrácia, ami hibrid rezsim és más furcsaságok. Úgy látszik, a magyarok diktátort választottak maguknak. Nem tudom, mivel magyarázza a baloldali értelmiség, hogy a nép így tesz, de többnyire népbutítással vagy a buta néppel.

A baloldali elvileg nem kellene hogy elitista legyen, de nagyon az lett, nem csak itthon. Ők úgy demokraták, hogy a demokrácia már elsősorban nem is a választás lehetősége, ugyanis csak bizonyos kimenetű választások tekinthetők „egészségesen” demokratikusnak, ha nekik nem tetsző eredmény születik, akkor a demokrácia hanyatlik, erkölcstelen hatalomlesők pedig opportunista módon az emberek rosszabbik énjét hozzák elő, a bennük lévő félelmet, gyűlölködést, akármit. A demokrácia nem a nép választási lehetősége, hanem sokadik generációs emberi jogok, életmód, baloldali szemlélet, egyenlőségnövelés. Igazából még választás se kéne hozzá, ha véletlen jól választ a nép, akkor az kirakatnak megteszi.

Szerintem ilyesfajta módon gondolkodnak a baloldali értelmiségiek, akkor is, ha nem mondják ki. Valójában ők a féldemokraták vagy nem demokraták, ők szeretnék lehetőség szerint bármi áron megvalósítani, amit elképzeltek. Csak hát a nép nem elég tökéletes, például önző. A 2022-es választás éjszakáján valamelyik baloldali hírportálnak azt nyilatkozta egy fiatalember az ellenzéki eredményváró helyszínén, hogy

valójában a népet kellene lecserélni. A saját népét, másikra. Nem túl hazafi gondolat.

Mindezt, mondom, egy huszonéves siheder állította, aki nem sokat tud még a világról, és egyelőre inkább csak a szüleiből él. De ő tudja, ő okos, ő tanult, elmondták neki az egyetemen. A baloldal gőgje az elsőéves egyetemisták gőgje, akik hirtelen azt hiszik, mindent tudnak, felnyílt a szemük, megvilágosodtak, és nem értik, hogy mások miért nem értik.

Vagy sajnálkozva megállapítják, mint év eleje tájékán az egyébként általam kedvelt Lányi András, hogy hát a kormány „megvette” a népet a munkahelyteremtéssel, magasabb fizetésekkel és hasonlókkal. De könyörgöm, mi volna egy kormány feladata, ha nem előmozdítani a jobb létet? Egy kormány ilyenkor megveszi a népet, vagy demokrata módon cselekszik, mert azt teszi, amit a nép vár tőle? A baloldali értelmiségi szerint persze mindenkinek demokráciaelméleti problémák miatt kellene aggódnia, és aki nem teszi, az éretlen, suttyó, nem értelmiségi.

A baloldali értelmiség körbenéz, és lerohadó országot lát ott, ahol mindenki más ugyan nehézségekkel küzdő, de prosperáló országot, amiben az ember tud növekedni, előrébb jutni. De a baloldali értelmiségi szerint nyomorult a lelkivilágunk is (ezzel oldja fel a demokrata autokrácia abszurdumát), az ország szűk levegőjű, el kell menni nyugatra. Szerintem inkább az ő gangjuk a szűk levegőjű, ott, a torony tetején. És a saját bajaikat látják bele a népbe, az országba. Tükröznek. Talán vissza kéne tükrözni. 

 

A diplomás értelmiségi már megint megszakérti a melóst, majd levonja az elegáns következtetést: a Fidesz-szavazók bunkók!

Elöljáróban: sokadik generációs értelmiségi család többdiplomás tagjaként, aki ráadásul szántszándékkal tett szert olyan végzettségekre is, amelyek már megszerzésük időpontjában maximálisan használhatatlanok voltak a XXI. századi munkaerőpiacon (már ha abból indulunk ki, hogy hányan tartanának most így hirtelen igényt a -μι végű igék mediális aoristosának elsajátítására), én leszek az utolsó, aki a mihaszna bölcsészeken és az ingyenélő társadalomtudósokon élcelődik.

 

(Nyitókép: képernyőfotó)

Összesen 352 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Claudius1
2023. június 11. 23:22
Mennyi baromállat fideszjobbágy.
szjevgenyijg
2023. június 11. 22:21
A baloldaliaknak immár napról napra gyakorlatilag is sikerül egymást követően s újra megvalósítaniuk a lemaradást a mentális, szívbéli és a kézzelfogható területeken; mindhárom szférában, ami elméleteikben vagy épp hidegségeikben is jól olvashatóan, érezhetően tükröződik, és persze leginkább a csak a dekonstrukcióra való alkalmatlan alkotásaikban (lásd hálóik, öö, hálózataik...), mindezt pedig planetáris szinten. Nem semmi.
Sulammit
2023. június 11. 22:04
Nem tudnak belenyugodni a 3,4 millió kormányszavazóra. De hát mit is várjunk az olyanoktól, akik egymást is szó szerint megfojtják egy kanál vízben.
Secerror
2023. június 11. 21:55
„Olyan zsákutcában vagyunk, ami Európából kifelé vezet” Én ezt nem értem. Ha zsákutca, akkor semerre nem vezet, nincs kijárata... Attól zsákutca. Ha olyan úton vagyunk, ami Európából kifele vezet, akkor az nem zsákutca, hanem olyan út, ami Európából kifele vezet. Teccikérteniliberáliséttermiségiervinke?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!