„Mára úgy-ahogy megbékéltek a döntésemmel. De ha nem így lenne, akkor sem fordulnék már vissza. Nagyon jól érzem magam az új életemben, rengeteg barátom lett. És örökre megtanultam, hogy csak akkor teljesíthetem be az álmaimat, ha előbb megismerem önmagam, kitalálom, mit szeretnék, és azért hajlandó vagyok hosszú távon is keményen dolgozni.”
***
Az Art-ravaló első két évének eredményeiről 2020-ban egy összefoglaló kézikönyv készült Art-ravaló – Szocioművészeti projekt útkeresőknek címmel. Ebben nemcsak a program komplett módszertana olvasható a szűkebb és tágabb szakma számára, hanem a segítők és az egykori ösztöndíjasok benyomásai, tapasztalatai is. Ebből idézünk most néhányat.
***
Fanni,
projektkoordinátor:
„Születésnapom volt. Épp csak feloldották a covid19-korlátozásokat, és a barátnőim elhívtak egy előkelő budapesti étterembe ünnepelni. Ahogy leülünk, látom, hogy Dani, az első Art-ravaló egyik fiatalja közelít az asztalunk felé felszolgálóként, magabiztos léptekkel. Fantasztikus volt itt, így találkozni vele! Vidékről, nagyon nehéz körülmények közül érkezett hozzánk, menekült, ahogy ő fogalmazott két évvel korábban, amikor jelentkezett az Art-ravaló 1.0-ba, amit sikeresen el is végzett. Most meg itt látom felszolgálóként dolgozni, biztos állással, járvány idején is. Uralta az egész termet, magabiztosan jött-ment, és tette a dolgát. Olyan büszke voltam rá! Közös fotót is lőttünk, amit elküldtem a többieknek és neki is. Ezt válaszolta az elküldött szelfire:
»Adj egy lehetőséget a nincstelennek, és élni fog vele. Köszönöm!«”
Anita,
résztvevő:
„A program megtanított sok mindenre, amire korábban nem tanított meg senki. Felfedeztem magamban olyan dolgokat, amiket még nem tudtam. Nincs még annyi önbizalmam, de segítettek, hogy legyen egy kicsi. Találtam magamban erőt, határozottságot, meg itt azok a felnőttek, akik körülvesznek, látják bennem a jót, otthon meg nem, pedig nekik kellett volna meglátni meg támogatni. Itt ha valamit rosszul csinálok, nem szidnak le, hanem biztatnak, és mellém állnak. Meg körbevesznek velem egykorú barátok, és ez jó. Segítenek, beszélgetnek, észreveszik, ha nincs jó kedvem.”
Gyuri,
pénzügyi szakember:
„Egyes fiatalok éppen a képzés ideje alatt jutnak hozzá, mások már korábban megkapják az életkezdési támogatásukat. Mivel életükben ez az első jelentős pénzösszeg, amit ráadásul egyben kapnak kézhez, nagyon fontosnak tartom, hogy
az összeg teljes, de legalábbis jelentős részét az oktatási időszak végéig biztonságban tudják mind a szüleiktől, mind önmaguktól.
Bízom benne, hogy akkorra már kisebb valószínűséggel kótyavetyélik el a pénzüket, mint korábban. Egyik alkalommal, amikor éppen az életkezdési támogatás befektetési lehetőségeiről beszélgettünk, az egyik fiatal felvetette, hogy ő szívesen lemondana a kapott támogatás összegéről (millióhoz közeli összegről beszélünk), ha rendes, normális családba kerül kétévesen, és nem otthonba vagy nevelőszülőkhöz. A következő fiatal hümmögve egyetértett, az őt követő lány már szipogott, és a végén nagyjából a társaság fele sírt. Ebben a környezetben nehéz a pénz lekötéséről és a hitelről beszélni. Érzékenynek kell maradni, és visszaterelni őket.”
Nyitókép: Facebook/Art-ravaló