Az ideológia csapdájába került az ukrajnai háború

2023. március 24. 11:20

A nyugati nagyhatalmak részéről alig hallani azt, hogy előbb vagy utóbb tárgyalni kell az ukrajnai háborúról. Az érzelmek és ideológiák egyre inkább átveszik az uralmat. Demkó Attila írása.

2023. március 24. 11:20
null
Demkó Attila

Írta: Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő (MCC - Geopolitikai Műhely)

 

Érthető, ha Ukrajnában nem elfogadott dolog a tárgyalásokról és békéről szóló diskurzus. Természetes, hogy a politikai elit és a társadalom többsége teljes győzelmet akar, és nem kíván kompromisszumokról, hosszú békefolyamatról hallani.

Egy háborúban álló, megtámadott országnak minden joga megvan arra, hogy fegyverrel vegye vissza elvett területeit,

és ne várjon éveket, évtizedeket, hogy a tárgyalóasztalnál esetleg visszakapja, ami elveszett.

Nem ez a probléma. Hanem az, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is félresöpörnek, oroszpártinak bélyegeznek mindenkit, aki felveti: nem valószínű, hogy Ukrajna minden területet vissza tud venni hadseregével, sőt akár további területeket veszíthet.

Egyszerűen fel sem teszik a kérdést: lehetséges-e a katonai megoldás?

Nem tudni persze, hogy Oroszország kész lenne érdemi tárgyalásokra. Ami tavaly tavasszal történt, a háború ködének homályában van. De azért vannak arra utaló jelek, hogy Moszkva, miután villám­háborús tervei kudarcot vallottak, kész lett volna egy arcmentő kompromisszumra, és inkább a kijevi csatában győzedelmes Ukrajna döntött úgy, nyugati támogatással és biztatással, hogy ítéljenek a fegyverek.

Ezt persze nem tudjuk, azt viszont igen, hogy Washington és sok más nyugati főváros is ukrán győzelmet prognosztizált. Ha pedig Ukrajna győz, akkor tényleg miért mondana le a NATO-tagságról, a Krímről vagy esetleg a Donbaszról? Vagy jobb esetben miért fogadná el a háború befagyasztását úgy, hogy orosz katonák vannak a területén, és miért várna arra, hogy akár évtizedes távlatban, egy új orosz vezetés alatt a valós és az ukrán területi szuverenitást tiszteletben tartó béke is lehetséges legyen?

Tavaly március óta eltelt egy év. A két oldalon összesen meghalt 100-150 ezer katona,

városok tucatjai pusztultak el, és nem látszik egyik fél győzelme sem.

Egy akár még évekig tartó, pusztító háborút valószínűsíthetünk.

Mégis, az amerikai vezérkart és néha Párizst kivéve egyetlen nyugati nagyhatalom részéről sem hallani azt, hogy a háború nem fog az oroszok döntő vereségével véget érni, azaz előbb vagy utóbb tárgyalni kell. Ennek oka az, hogy az érzelmek és ideológiák egyre inkább átveszik az uralmat nemcsak a sajtóban, hanem a politika legmagasabb szintjein is. Annak idején az USA leült tárgyalni Slobodan Miloševićcsel Daytonban – a srebrenicai vérengzés után, ami két nagyságrenddel volt nagyobb, mint ami Bucsában, Irpinyben és más Kijev körüli településeken történt. Nem hozott Dayton teljes nyugalmat Bosznia-Hercegovinában, de vége lett a háborúnak. Kaptak a szerbek valamit? Kaptak – de Bosznia-Hercegovina nemzetközileg elismert határain belül.

A fekete-fehér, a „Putyin-Hitler”, „a tárgyalás az München 1938” szemlélet terjedése veszélyes – nemcsak Ukrajnára, hanem az egész világra is. Azért, mert Hitlernek 1938-ban nem volt atomfegyvere, nem tudta elpusztítani a fél világot. Ez orosz propaganda? Dehogy.

Ha a Krím veszélybe kerülne, a nyugati elemzők jelentős része sem zárná ki az orosz nukleáris eszkalációt

– a háború más típusú eszkalálódását meg biztosra venné.

A növekvő nyugati ideológiai buborék mellett persze ott van az orosz is, az a meggyőződés, hogy Oroszország léte a tét. Az orosz vezető elit is bebeszélt magának sok dolgot, ami nehezíti a rendezést. De ezt a paranoiát csak mélyíti a Nyugat hozzáállása.

Félreértés ne legyen: a tárgyalások, a tűzszünet szorgalmazása nem annak szorgalmazását jelenti, hogy Ukrajnának bármilyen területi veszteséget el kellene fogadnia. A tárgyalás önmagában nem elfogadás. De az ellenfél teljes démonizálása és a tárgyalás kizárása iszonyatosan veszélyes, ha a másik oldalon egy olyan hatalom van, mint Oroszország.

Ha a teljes győzelem az egyetlen lehetőség, az könnyen beláthatatlan eszkalációhoz vezethet. A woke-osodó nyugati külpolitika erősödése út a pokolba. Amíg a woke a kultúrában pusztít, túléljük, de ha beszabadul a külpolitikába, akkor azt nem biztos.

 

Nyitókép: Ukrán katonák orosz állásokat lőnek a Donyeck megyei Avgyijivka térségében december 26-án (fotó: MTI)

 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Mennyire hiszünk a véletlenekben?

Lejáratás, hazugságok, magyarellenes propaganda! Tisztán látszik, hogy bele akarják rángatni Magyarországot a háborúba!

3 órája

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Igazszó
2023. március 26. 09:31
Szar zsidó hohol propaganda. Hazug is, szánalmas is. A hoholok mar a háború kitórése előtt elbuktak 10 millió polgárt, azóta ugyanennyit, + naponta buknak ezen felül menekültben 20 ezer körül. Elbukták a sosemvolt nyomorult országuk területének legértékesebb ötödét, az iparuk felét Elveszitettek végleg legalább 100e harcost, meg ugyanennyi sebesültet és a teljes hadfelszerelésüket. A sosemvolt koldusszegény országuk romokban, évszázadokra eladósítva, gazember zsidók által vezetve, idegenek érdekében, idegenek kegyelemkenyerén tengödve. Ha ez eddig nem vereség demkó, akkor mi lenne a beteg fajtád szerint az?
stug
2023. március 24. 19:52
A fassághalmazon a korona: "Ami tavaly tavasszal történt, a háború ködének homályában van." - valóban régen volt, ki tudja hogy történt. Innentől akár Lavrovnal is igaza lehet, és őket támadták meg feb. 24-én. Lyézus...
Palatin
2023. március 24. 17:03
Minthogy a háború veszélye,- amerikának köszönhetöen -, mérhetöen nagy, logikus, hogy készülni kell. Világos, hogy a Nato nem az európaiakért, hanem Oroszország ellen lett létrehozva. Az USA belehajszolta az oroszokat a háborúba, hogy alkalmat teremtsen a végleges leszámolásra, amit Európában akar lefolytatni. Abban reménykednek, hogy az amerikai földrész ki tud magardni a háborúból. Az egy mese, hogy a Nato egy védelmi szövetség. Az oroszoknak esze ágában sem volt Európát megtámadni, inkább a jó kapcsolatokat keresték, amig az amerikaiak az ukrajnai helyzetet annyira fel nem turbózták, hogy az oroszoknak lépniük kellett. A Nato az USA meghosszabbított ágyúcsöve, a töltelék benne Európa. A Nato célja, hogy egy esetleges háború az oroszok ellen Európában follyon le, megóvva ezzel Amerikát. Olyan ostoba vezetöi, mint ma, Európának még soha nem voltak. Ki az az bugyuta, aki elhiszi, hogy pl. Magyarországért az USA egy világháborút is meglépne. A Nato léte, ideológiája, célja egy agyrém, ami kizárólag az USA céljait szolgálja. Az is egy baromság, hogy Oroszország Európát fenyegeti. Az oroszok sok évszázados vágya, hogy Európával baráti, kooperatív kapcsolatai legyenek. Ezt mindig Európa akadályozta meg, az amcsik ármánykodásának engedelmeskedve, vagy saját butaságból. Most is ez történik. A mostani háború egy testvérháború, amely nyitott, le nem zárt számlákat hivatott rendezne a ,- ma már -, két különálló ország között. Ezt az oroszoknak és ukránoknak egymás között kell rendezni, senkinek nem szabad ebbe beleavatkozni. Az ukránok nagyon súlyos bünöpket követtek el az oroszok ellen, ezt is látni kell. A Nyugatnak persze mindig az a legjobb barátja, aki az oroszokat gyengíti, támadja. Ha Ukrajna erre már nem lesz képes, akkor a Nyugat fütyülni fog rájuk, bármit is igértek nekik. Ök is csak a Nyugat megveszekedett oroszellenességének az eszközei, csak ezt még nem fogták föl.
Nyugati Ádám
2023. március 24. 15:00
Demkó Attilának nehéz dolga van, ha ezt a háborút a felelősség alapján próbálja minősíteni. A helyzet ugyanis az, hogy ebben az ügyben senki nem tud egyértelmű felelőst megállapítani. Az érdekeket figyelembe véve az ukránok és az oroszok ebben fele-fele alapon osztoznak. Alapvetően mindkét félnek kompenzálhatatlan érdek veszteséget kell elszenvednie, nagyjából azonos abszolút mértékben. Ez azt jelenti, hogy az érdek sérelem volumene azonos, de az arányok miatt Ukrajna veszteségei az oroszokéval összehasonlítva 10-15-szörösek, sőt ennél is nagyobbak. És eddig még nem is említettük a háború utáni veszteségeket népességben, piacvesztésben, és ami a legnagyobb, a nemzeti vagyon nagy hányadának idegen kézbe kerülésében. A harmadik vesztes az EU, amelynek a veszteségeiről még becslések sincsenek. Persze a kimeneteltől függetlenül van két egyértelmű nyertes is, nevezetesen az USA és a médiával összenőtt globális pénzoligarchia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!