A covidpandémia idején bevezetett fészekimmunitás fogalmát a szakember szerint most is jó észben tartani:
az egy háztartásban élők egészségét védi az, aki felveszi az oltást.
Aki biztosra szeretne menni, s akinek a nagyszülő egészsége fontos, az a gyermekét és magát is beoltatja az influenza ellen.
Az influenza elleni oltással kapcsolatos nehézség hasonló a koronavírus-járvány idején tapasztalt lakossági fogadtatás és elfogadottság problémájához – figyelmeztet Pálinkás Gábor kémikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Természettudományi Kutatóközpont Kémiai Panoráma című folyóiratában megjelent tanulmányában. Általános nemzetközi tapasztalat, hogy sok országban a lakosság egy része fél az oltások vélt vagy nagyon kisszámú valós mellékhatása miatt, idegenkedik, lassan szánja rá magát az oltás felvételére, vagy el is hárítja, lassítva ezáltal a védettség növekedését. Ráadásul az influenza elleni vakcinák hatása, hasonlóan a koronavírus elleni oltásokhoz, korlátozott idejű: az influenza esetében hat-nyolc hónaptól bő egy évig tart. Tehát a védekezés fenntartásához újra és újra be kellene oltani a lakosság minél nagyobb hányadát.
Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni – emlékeztet a kémikus akadémikus –, hogy még a kiválónak számító 90 százalékos vakcinahatékonyság esetén is egymillió beoltott közül százezer meg fog betegedni, még ha enyhe lefolyású lesz is a fertőzése. Ezenkívül a védett személyek is lehetnek fertőzőképesek, még ha kisebb mértékben is, mint a nem oltottak – hasonlóan ahhoz, amit a koronavírus kapcsán már megtanult a közvélemény. Az oltásoktól idegenkedőknek ezért egyre fontosabbak világszerte a szájon át szedhető gyógyszerhatóanyagok – például a molnupiravirmolekula – fejlesztésére irányuló kutatások.
Az étrend is felvértezheti az immunrendszert a vírusokkal szemben.
Egy közelmúltban végzett nemzetközi kutatás kimutatta, hogy a bélrendszerben működő egyik mikroba, lebontva a fekete teában, vörösborban, bizonyos zöldségekben vagy az áfonyában található flavonoidokat, megelőzheti az influenzafertőzést. A táplálkozáskutatók jó ideje állítják, hogy a flavonoidok ellenállóbbá tehetnek az influenza ellen, ám e kísérletig nem bizonyították egyértelműen az általuk ajánlott ételek hasznosságát. A Washingtoni Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mitől is működnek a flavonoidok ilyen módon. Kiderült, hogy nem elég a hasznos élelmiszereket fogyasztani, szükség van egy speciális bélmikroba jelenlétére is, hogy a hatás kialakuljon. A kutatók azonosították, hogy a Clostridium orbiscindens nevű mikroba lehet a szervezet védekezőrendszerének segítségére az influenza elleni immunitás erősítésében, s már folynak kísérletek az eredmény gyakorlatba ültetésére.
Nyitókép: Shutterstock