Globális pácban van a hadiipar

2023. január 11. 13:35

Ukrajna két hét alatt ellövöldözi azt, amit az USA egy év alatt gyárt. A vállalatok nem tudják kielégíteni az igényeket, a készletek kimerülnek pont akkor, amikor az ukránoknak a legnagyobb szükségük lenne rá. Európában a hadiipari szereplők nem bírják a tempót, Oroszország pedig éppen elveszíti a középkategóriás fegyverek globális piacát.

2023. január 11. 13:35
null

Révész Béla írása a Mandiner hetilapban.

Már a tavalyi nyár elején kiderült, hogy az Egyesült Államok hadiiparában finoman szólva is fennakadások vannak az Ukrajnába szinte számolatlanul küldött fegyver- és lőszerszállítmányok miatt. Kijev ellenállása gyakorlatilag a nyugati haditechnikától függ, az ellátmányok biztosításában pedig kétségtelenül az USA a főszereplő. A Javelin és Stinger rakétarendszerek készletei már hónapokkal ezelőtt rohamosan apadni kezdtek, s bár Lloyd Austin védelmi miniszter mindenkit igyekezett megnyugtatni, hogy ez nem jelenti az USA védelmi képességeinek csökkenését, a gyártó Ray­theon Technologies vállalat főnöke, Gregory Hayes azonnal motyogott valamit az ellátási láncok összeomlásáról és az alkatrészhiányról. Hayes akkori kalkulációi szerint az elajándékozott készletek helyére leghamarabb 2023–24-re tudnak kielégítő mennyiséget biztosítani.

Az Egyesült Államok precíziós rakétából tízévnyi készletét ajándékozta el, megnyugtató utánpótlás nélkül”

A helyzet mostanra súlyosbodott – és nem csak a rakéták terén. Óriási gond van az Ukrajnában favoritnak számító M777 típusú, 155 milliméteres lövegekhez való lőszerek területén is. Az USA-ban a gyártás évi 30 ezer darabra rendezkedett be, de kiderült, hogy ezt a mennyiséget az ukránok két hét alatt elhasználják. Belső források szerint vannak olyan fegyverrendszerek, amelyekből a Pentagon már nem hajlandó többet küldeni Ukrajnába, mivel a készletek drasztikus csökkentése saját védelmi politikájával menne szembe. Bár Joe Biden elnök biztosította ukrán kollégáját, Volodimir Zelenszkijt a folyamatos ellátásról, a gyakorlat nem minden esetben tudja követni a sajtónak szánt lózungokat. A megoldást a mennyiségi problémára az jelentheti, ha lejjebb adnak a minőségből, vagyis a legfontosabb haditechnikai eszközöket régebbi és kevésbé hatásos típusokra kell cserélni. A 155 milliméteres lövedékeket használó fegyvereket például 105 milliméteresekkel lehetne kiváltani, azoknak azonban jóval kisebb a hatótávolságuk. Ez gondot okozhat az ukránoknak, mert a hatótávolság a legfontosabb egy tüzérségi eszközökkel vívott háborúban.

Hol a hiba?

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!