Korabeli felvételek a fasiszta hatalomátvételről
Mussolini szembefordult a „hálátlan” nyertes antanthatalmakkal, és amíg jó kapcsolatokat igyekezett kiépíteni a Vatikánnal, az emberei erőszakhullámot indítottak el Olaszország utcáin a baloldal ellen.
Ez azonban közel sem volt elég a hatalomátvételhez. A döntő löketet a szocialisták kormányba való bevonásának híre adta. 1922. október 27-én jól szervezett akcióba kezdtek, az országot több régióra osztva fasiszta aktivisták fegyverezték le a reguláris hadsereget, majd a nagyobb vidéki városok elfoglalása után Róma következett.
A kormány lemondott, III. Viktor Emánuel király pedig lagymatag fellépést tanúsított, ami lehetőséget teremtett a Mussolini vezette kabinet megalakítására.
Az uralkodó fogadta a leendő diktátort, a fővárost pedig vérontás helyett díszmenettel foglalták el.
Az utókor ezt puccsként értelmezte, s bár az erőszakos jelleg természetesen jelen volt, a kormány lemondása és az új kormány király általi kinevezése jogszerűen történt.
Mint azonban fentebb is utaltunk rá, a fasizmus későbbi, Németországgal kötött szövetsége és a második világháború bűnei máig nehézzé teszik a tisztán látást az olasz fasizmus jellege kapcsán. Itt természetesen a legkevésbé sem kívánjuk felmenteni az olasz rendszert annak totalitárius bélyege alól,
gondoljunk csak a baloldaliak elnyomására,
mint Antonio Gramsci bebörtönzése, vagy az Etiópiával szembeni olasz agresszióra.
Az antiszemitizmus vádja viszont például kevéssé tűnik bizonyítottnak a korai olasz fasizmussal szemben. Mussolini, aki pályafutását az olasz szocialisták között kezdte, számos szekuláris zsidóval érintkezett a baloldali körökben, de miután elhagyta a baloldalt, antiszemita nézeteket kezdett hirdetni: korai híveihez még úgy szolt, hogy a bolsevizmus „egy zsinagóga-összeesküvés”.
Álláspontját azonban az aktuálpolitika befolyásolta, és az antiszemitizmus nem hozott szavazatokat az olasz polgári miliőben. A fasiszta párt első tagjai, majd később valódi szentként tisztelt elesettei között nem egy olasz zsidó akadt, ahogy Mussolini későbbi miniszterei között is több itáliai izraelita szolgált.
A fasiszta Olaszország első évtizede nagyrészt mentes volt a zsidógyűlölettől,