A szerző a Külügyi és Külgazdasági Intézet munkatársa
A nemzetközi közösség torkán azóta sem ment le a gombóc, a reálpolitikai érdekek tárgyalást, a kapcsolatok fenntartását követelik, az értékelvű külpolitikai normák – különösen a Nyugat esetében – viszont nehezen birkóznak meg azzal a ténnyel, hogy a fundamentalista mozgalom és úgy általában a konzervatív afgán társadalom többsége számára sokadlagos szempontot jelentenek az emberi jogok, a szólásszabadság vagy a nők jogai.
A tálibok erővel uralkodnak a világ egyik legszegényebb, legelmaradottabb országán,
legitimitásukat az erőszak és a társadalom értékrendjének alapos ismerete adja, hiszen közülük származnak.
A 20. században, illetve az utóbbi negyven évben az erőszak részben abból fakadt, hogy az elit a társadalom számára túlzott gyorsasággal akarta modernizálni az országot. A tálibok nem követik el ezt a hibát, és így nem is kell belesétálniuk a kommunista rendszert és a liberális demokráciát építő elitek csapdájába, miszerint gyors modernizáció csak külső erőforrásokból lehetséges, ami pedig intenzív külső – régen brit, majd szovjet, legutóbb pedig amerikai – befolyást is jelent.
A tálibok 1994 és 2001 közötti uralmát jellemző idegengyűlölet és vallási fundamentalizmus páriastátuszt, majd az Egyesült Államok beavatkozását eredményezte. Még fő szponzoraik, Szaúd-Arábia és Pakisztán is kihátrált mögülük.
A hatalomba való visszatérésük óta eltelt év tapasztalatait nézve viszont kijelenthető, hogy a tálibok tanultak a múltból. Kormányozni most sem tudnak, értékrendjük ma is szuperkonzervatív (lásd a lányok oktatását),
az afgán hétköznapok brutális túlélési reflexeit az uralmukban is megjelenítik,
de a nemzetközi legitimitás és kapcsolatok jelentőségét felismerték.
Lazítás tálib módra Kabul visszafoglalása után
A kapcsolat folyamatos a nemzetközi közösséggel, a múlt hónapban Üzbegisztánban volt nagy nemzetközi konferencia, ahol a mozgalom képviselői az amerikai delegációval külön is találkoztak. Az EU diplomatái visszatértek Kabulba: a képviselet épületét azok a tálibok őrzik, akik egykor háborúztak a nyugati diplomaták ellen.
A táliboknak még sokat kell tenniük, hogy hitelesek legyenek a nemzetközi közösség szemében:
hazugságaik ma is számosak.