Leimeiszter Barnabás írása a Mandiner hetilapban
Az elnökválasztás csalódáskeltő eredménye után, íme, teljesül a francia baloldali szavazótábor régi álma: a június 12-én és 19-én megrendezendő nemzetgyűlési választáson közösen indulnak a progresszív pártok.
A cél többséget szerezve baloldali miniszterelnököt állítani Emmanuel Macron államfő mellé.
A jelölt természetesen nem más, mint a szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország (LFI) energikus vezetője, Jean-Luc Mélenchon, aki az elnökválasztás előtt jó hajrát futott, 21,5 százalékos első fordulós eredményével éppen csak lecsúszott a továbbjutásról, s Emmanuel Macron újraválasztása után a baloldali pártvezetőkkel – félretéve az ellenségeskedést – alig két hét alatt sikerült nyélbe ütnie a megegyezést. Ilyesféle balos összefogásra 1997 óta nem volt példa, akkor a Szocialista Párt (PS) és Lionel Jospin vezette, kommunistákat, zöldeket és egyéb kis pártokat magába foglaló koalíció, a „plurális baloldal” többséget szerzett a törvényhozó testületben. Mélenchonék azonban még korábbi történelmi precedenst emlegetnek: az 1936 és 1938 között kormányzó Népfrontot, ami a „Kenyér, béke, szabadság” jelszóval számos meghatározó társadalmi reformot foganatosított, így a fizetett szabadságot és a negyvenórás munkahetet.
A baloldali összefogás hivatalosan az Új Környezetvédelmi és Szociális Népi Unió (La Nouvelle Union populaire écologique et sociale – NUPES) nevet viseli. Bármilyen gyors volt is a szövetkezés, a közös programmal kapcsolatban számos vitás pont felmerült a tárgyalásokon, az Európai Környezetvédelem – Zöldek (EELV) és a Francia Kommunista Párt után becsatlakozó szocialistákkal pedig az LFI által erőltetett egységes kampánystratégián, illetve a választókerületek elosztásán ment a huzavona. A lét és nemlét közti furcsa állapotban leledző szocialisták ugyanis a párizsi főpolgármester Anne Hidalgóval csupán 1,5 százaléknyi támogatottságot tudtak felmutatni az elnökválasztáson, ám területi beágyazottságukra hivatkozva többet kértek, mint amit az LFI gáláns ajánlatnak tartott: a frakcióalapításhoz szükséges 15 befutó helyet.
A szocialisták amúgy is megosztottak a soraikból 2008-ban kilépő Mélenchont illetően,