Alapvetően egyetértek minden olyan tiszás ellenzékivel, aki zokon veszi a Kneecap szigetes felléptetését

Az lesz, ha jól értem, hogy Magyar Pétert inkább nem kérdezitek meg jövő tavaszig az izraeli nép jogos önvédelmi harcáról.

Közel húszezer néptáncos, népzenész és kézműves részvételével szervez nagyszabású fesztivált a Csoóri Sándor Alap megbízásából a Martin György Néptáncszövetség június 11-én. A Csoóri Sándor népművészeti fesztiválról Diószegi László történész-koreográfust, a Csoóri Sándor-program tanácsadó testületének tagját kérdeztük.
Ferenczi-Bónis Orsolya interjúja a Mandiner hetilapban.
Ön szerint mi a titka a magyar népművészeti mozgalomnak?
Magyarország népművészeti nagyhatalom – a mozgalom pedig egyedülálló Európában és a világon –, nemcsak az itt rejlő kincsek miatt, hanem azért is, mert a táncházmozgalomban olyan módszert sikerült kialakítani, amely a falusi-paraszti kultúrát átmenti és élővé teszi a városokban.
Az utóbbi években Kárpát-medence-szerte látványosan fellendült a hagyományőrző népművészeti élet.
2017-ben indította el a kormányzat a Csoóri Sándor-programot, korábban soha nem volt még a népművészeti mozgalmaknak ilyen nagyságrendű támogatottságuk. Ez idő alatt összesen húszmilliárd forint támogatást kaptak a Kárpát-medencei hagyományőrző közösségek a Csoóri Sándor Alapon keresztül.
A Csoóri-fesztivál mintegy megkoronázza az utóbbi öt évet. Hogyan sikerült úgy megszervezni, hogy a teljes Kárpát-medencét összefogja a rendezvény?
Először egy nagy budapesti helyszínre gondoltunk, ez viszont azzal járt volna, hogy a Kárpát-medencét átfogó közösségeknek csak egy szűk keresztmetszete lehetett volna jelen. Mi azonban minden, a Csoóri-programban részt vevő közösséget szerettünk volna meghívni, ezért azt találtam ki, hogy ne egy helyszín legyen, hanem mindenki számára elérhetően összesen harminc.
Hol lesznek a fesztiválhelyszínek?
Magyarországon megyénként egy, Erdélyben hat, Felvidéken kettő, a Vajdaságban pedig egy helyszínünk van. Természetesen a kárpátaljaiakat is szerettük volna bevonni, de a háború miatt csak szimbolikusan tudnak részt venni az eseményben. Ez egy nagy Kárpát-medencei összekapaszkodás, amelyben nem csak számontartjuk őket. A kárpátaljai mozgalom az utóbbi években, többek között a Csoóri-program révén, különösen szép eredményeket ért el a néptánc, a népzene, a kézművesség területén egyaránt.
A szerteágazó rendezvényekkel hogyan tudják közös élménnyé tenni a fesztivált?
Mind a harminc helyszínen ugyanabban az időben lesznek majd ugyanazok a programok. Tíz órakor néptáncosok részvételével kezdődik az ökumenikus istentisztelet. Gyönyörűséges pillanat lesz, amikor a népviseletbe öltözött, több százas-ezres tömegek bevonulnak a templomokba. Az istentisztelet után a templomok előtt tánc, majd zenés-táncos felvonulás lesz. Ezt követően minden helyszínen elhangzik Csoóri Sándor Virágvasárnap című verse, majd együtt elénekeljük a Magyarország, az én kedves szép hazám kezdetű dalt, és egy olyan körtáncot táncolunk, amelynek a koreográfiáját videón küldtük szét az együtteseknek, és mindenki a saját próbatermében tanulta meg. Az eseményeket az összes helyszínen kamerával rögzítjük, különleges élmény lesz majd látni, hogyan is működött a körtánc Csíkszeredától Körmendig. Nagyon várjuk, hogy magunk is megélhessük, és a nagyközönség is lássa, milyen az, amikor együtt táncol az egész Kárpát-medence.