Vizes lepedő és injekciók
Itt szintén sokféle eszközt bevetettek, hogy fizikailag és lelkileg megtörjék az embert. Például vizes lepedőbe csavarták, amely aztán megszáradva szorított, alkalmaztak elektrosokkot, injekciózást, nem engedték, hogy az illető elaludjon. Ezen eljárások jó részét amúgy nem is ilyen célból fejlesztették ki, szerepeltek a hivatalos egészségügyi protokollban is.
Mező Gábor szerint a recept lényegében egyszerű volt: a politikai ellenállókat egy idő után nem börtönbe zárták, hanem egész egyszerűen izgágának, konspiratívnak titulálták, s különféle, szakmainak hazudott okokkal kezelésre kötelezték őket. A diliház lett az új dutyi, s ez igaz volt egyébként az egész szovjet táborra. E logika mentén tagadta a politikai foglyok létezését Kádár már a hatvanas években.
Persze a politikai motivációt több évtizedes távlatból nehéz minden egyes esetben bizonyítani, az eljárásokat szétszálazni, már csak azért is, mert a dokumentáció jó része megsemmisült. De ha még megvan is, nyilván abban sem szerepelnek leírva a döntéshozók motivációi. Mindenesetre szándékosan vagy automatikusan, de az iratanyagot jórészt szanálták, akár már a rendszerváltás előtt. Így arra a kérdésre, hogy létezett-e intézményesített politikai pszichiátria Magyarországon, egzakt választ nem lehet adni. Ám a kötetből megismerhető sorsok arra engednek következtetni, és Mező Gábor is arra a következtetésre jutott, hogy igen.
Abból indultak ki, hogy akinek nem tetszik a kommunizmus, normális ember nem lehet”
Kétségtelen: a kommunista rendszer „konszolidációja”, illetve Sztálin halála után a gulágokat elvileg felszámolták, az erőszakszervezetek visszavettek az erőszakból, de finomabb, talán még mérgezőbb módszerekhez fordultak. „Abból indultak ki, hogy akinek nem tetszik a kommunizmus, normális ember nem lehet. Ilyen alapon szinte bárkit bolondnak lehetett nyilvánítani. Szerepel az iratokban, hogy valakinek paranoiás képzelgései voltak, félt, hogy üldözik. És tényleg üldözték, megfigyelték, mégis erre hivatkozva helyezték gyógykezelés alá. Vagyis hivatalosan nem politikai fogoly, hanem beteg lett” – magyarázza a szerző.