Sal Endre interjúja a Mandiner hetilapban
A legutóbbi európai parlamenti választáson pont lemaradt a Fidesz utolsó mandátumáról. Vigaszdíjként kapta meg a Megafont?
Több sebből vérzik ez a meglátás, leginkább azért, mert én a Megafont nem kaptam, hanem a saját ötletem volt, 2019 végén, szilveszter napján vetettem papírra az első koncepciót. Elvittem az ötletet néhány, az újságokban nem szereplő jobboldali beállítottságú emberhez, ám nagyjából azt a választ kaptam, hogy nem hisznek benne, mert a közösségi média egy olyan liberális ármány, amelyben soha nem lesz tere a jobboldalnak.
A jelek szerint nem adta fel…
Nem, hanem úgy döntöttem, hogy kimegyek az Egyesült Államokba megnézni, hogyan csinálják a profik. Ott jó néhány olyan emberrel beszélgettem, aki a közösségi média és a politika metszetében tényezőnek számít a konzervatív oldalon. Sokat tapasztaltam, de hazatérve továbbra is elutasításban volt részem. Azok közül, akiket megkerestem, volt, aki egyenesen azt mondta, félti a karrierjét, inkább kimaradna ebből. Az egyetemi szférában sem volt sikerem kezdetben, de ez nem lepett meg, hiszen azt nagyobbrészt már korábban fogságba ejtette a balliberális ideológia. Karrierféltés a jobboldaliság miatt. Pedig tizenegy éve jobboldali kormánya van az országnak… Viccesen azt is mondhatnám, nekünk ilyen diktatúra jutott. Azt hiszem, a szüleink és a nagyszüleink szerettek volna ilyen diktatúrában élni.
Visszatérve a Megafonra. Emlékszik még az első Facebook-posztra?
Persze, nem volt olyan régen. Tavaly nyáron egy péntek délutánon hoztuk létre a Facebook-oldalt, és feltöltöttünk egy toborzóvideót. Akkor még egyetlen követője sem volt az oldalnak. Aztán lefeküdtem aludni, szombat reggel pedig arra ébredtem, hogy kismillió nem fogadott hívásom volt, és számtalan üzenet érkezett. A videó akkor kétszázezer megtekintésnél tartott. Onnantól nem volt kérdés, hogy folytatjuk. Az eleje persze nem volt könnyű, de szép lassan az anyagi háttér is kezdett összeállni az adományokból. Egyre többen látták ugyanis, hogy sikeres a projekt, és úgy érezték, hogy ehhez a sikerhez ők is szeretnének hozzájárulni – olyanok is akár, akik korábban elutasítók voltak. Volt olyan támogatónk, aki néhány órával a videó megnézése után egymillió forintot utalt, s van olyan ember, aki azóta is minden héten küld ötezer forintot.
A tolerancia bajnokai nem fogadják el az ellenvéleményt”