Bánfalvi Szabolcs interjúja a Mandiner hetilapban.
Budapesten rendezték meg az első négyesfogathajtó-Európa-bajnokságot 1971-ben, majd 1981-től 2010-ig szünetelt a kontinenstorna. Ön javasolta az újraindítását a Nemzetközi Lovasszövetségnek. Hogyan sikerült elérni?
Az Eb-t azért vették le a fogathajtás versenyprogramjából, mert zömében európai sportág, és szinte ugyanaz a mezőny indult a világ- és Európa-bajnokságokon. Csak vb-t rendeztek 1981 után, mégpedig kétévente. A javaslatom lényege az volt, hogy az Eb-vel minden évben meg tudják mutatni magukat a fogathajtók legalább egy rangos versenyen, így 2011 óta felváltva tartanak világ- és Európa-bajnokságot. Javasoltuk ezt az egyes- és kettesfogathajtás szakágnak is, egyelőre azonban csak a négyesfogathajtásban ért célba ez a törekvésünk. Ennek kapcsán nyílt arra lehetőség, hogy megpályázzuk az idei Európa-bajnokságot. Fontos volt nekünk az ötvenéves jubileum, hiszen nagyon büszkék vagyunk arra, hogy Budapestről indult el ez a csodálatos sportág 1971-ben. Akkoriban Fülöp edinburgh-i herceg volt a Nemzetközi Lovasszövetség elnöke, jó kapcsolatot ápolt a magyarokkal, közösen alkották meg azt a szabályrendszert, amellyel életre hívták az Eb-t. Innen indult a nemzetközi és a magyar fogathajtás sikerpályája. Az elmúlt évtizedekben több mint száz világ- és Európa-bajnoki érmet szereztek a magyarok, többségében aranyérmet. Ez az egyetemes magyar sporttörténelemben is jelentős teljesítménynek számít.
2010-ben már tervben volt, hogy 2021-ben Budapesten rendezik majd az Eb-t?
Nem, de ez különleges pályázat volt. 1971-ben – milyen érdekes – a vadászati világkiállítás része volt az Európa-bajnokság, és amikor az idei vadászati világkiállítás gondolata megszületett, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes megkeresett, hogy tegyünk egy rangos lovas eseményt a rendezvény mellé úgy, mint ötven éve. Ekkor megpályáztunk egy öt szakágra vonatkozó Eb-t: négyesfogathajtás, lovastorna, díjugratás, díjlovaglás és paradíjlovaglás számokkal. Mivel az olimpia és a paralimpia átkerült 2021-re, az utóbbi három szakág versenyét kivették a programból, a négyesfogathajtó-Eb rendezési jogát viszont elnyertük, sőt végül lovastornában világbajnokság rendezésére kértek fel minket. Ez augusztus 26. és 29. között zajlott le, így ebben a két hétben Budapest a világ lovasfővárosa lett.