Kiss Rajmund írása a Mandiner hetilapban.
A nemzetközileg kiépült szervezett bűnözés, a kiberbűnözés, a terrorizmus, az emberkereskedelem és az illegális migráció korábban nem ismert és soha nem tapasztalt mértéke, háttértudása és az általuk alkalmazott digitális technológiák rendkívüli veszélyt jelentenek mindannyiunknak. Ráadásul a módszereik is folyamatosan változnak, így a védekezésre is fel kell készülni ellenük.
Állandósult kiberkonfliktusok
Politikai, üzleti és személyes létünk mozzanatai a digitális világban akarva-akaratlanul elérhetővé váltak nagyon sokak számára. Bár már a 20. század is bővelkedett megfigyelési és kémbotrányokban, azonban az elmúlt évtizedekben – különösen az utóbbi tíz évben – állandósultak a nemzetközi politikai és gazdasági kiberkonfliktusok is. Ebben a közegben a választók, a fogyasztók adatai ugyanolyan értékesnek bizonyulnak, mint az illegális szereplőkről gyűjtött információk.
A nemzetközi hekkercsoportok mellett kormányok, titkosszolgálatok, hírszerző ügynökségek is folytatnak megfigyelési tevékenységet, elsősorban hatalmuk megtartása és akár növelése céljából. Az állampolgárok tudta és beleegyezése nélkül figyelhetik és figyelik is telefonjaikat, számítógépeiket.
Az utóbbi tíz évben állandósultak a nemzetközi kiberkonfliktusok”
A napokban kirobbanó és a világsajtó által is felkapott Pegasus-botrány kapcsán is felmerülnek a korábban megfogalmazott kérdések a nemzeti és kötelező védelem, valamint a szabálytalan, nem jogszerű megfigyelések tekintetében: hol vannak a határok, kiben bízhatunk, kik a partnereink? Az eddig napvilágot látó információk szerint a világ számos országának kormánya vásárolt kémprogramot az izraeli NSO vállalattól. Ez a szoftver gyakorlatilag bármilyen okostelefon adataihoz hozzáférhet, hogy tartalmat gyűjtsön, valamint hogy meghallgassa vagy lehallgassa a telefon használóját.
Az állampolgárokban komoly aggodalmat kelthet azon kérdések megválaszolása, hogy mit tehetnek a kormányok az említett kihívások elleni küzdelemben, mit engedhetnek meg az olyan magánvállalatok, mint az NSO, hol húzhatók meg a határok, mik a polgárok alapvető jogai a bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemben. Az állampolgári jogok megsértésén túl felmerülnek a nemzetközi kapcsolatokkal összefüggésben olyan kérdések is, mint például miként lehet kezelni a nemzetek szuverenitását és nemzetbiztonságát, különös tekintettel a szövetséges, baráti demokratikus nemzetekre. De legalább ilyen fajsúlyú kérdés az is, hogyan lehet a titkosszolgálatok ellenőrzését fenntartani egy demokratikus társadalomban.