Marine Le Pen nem késlekedett levonni a következtetéseket, és szakított a Philippot-féle irányvonallal. A pártból kilépő bizalmas Patrióták néven – nem túl sok vizet zavaró – szuverenista tömörülést alapított. A balszárny meggyengülésével egyidejűleg azonban a konzervatív szárny is veszteséget szenvedett: visszavonult ugyanis a politikától Marion Maréchal-Le Pen, Marine unokahúga (lapunk vendégszerzője). 2012-ben a Francia Köztársaság valaha volt legfiatalabb képviselőjeként került be a nemzetgyűlésbe, és Le Penként alanyi jogon járó befolyását tovább növelve maga köré gyűjtötte a párt gazdasági téren liberálisabb, társadalmi kérdésekben viszont konzervatívabb tagjait, jellemzően a déli, katolikus bázist. Az agilis, nagy politikai tehetségű és műveltségű politikus
kínosan ügyelt arra, hogy ne keveredjen nyílt konfliktusba nagynénjével,
noha fájdalmasan érintette a Jean-Marie és Marine közti családi viszály, és köztudomású volt, hogy ellenzi a philippot-i politikát.
Maréchal tisztában volt vele, hogy a pártszervezetet szoros ellenőrzése alatt tartó Marine-nal való szembefordulás és a klikkesedés nem szolgálná sem a saját, sem a francia jobboldal céljait, ezért úgy döntött, kivár, elvégre van ideje – idén is csak 32 éves lesz. Visszavonulása után sem maradt azonban tétlen: társadalomtudományi főiskolát, illetve agytrösztöt alapított, hogy ezzel is hozzájáruljon egy majdani jobboldali győzelem „metapolitikai”, kulturális megalapozásához. Bizalmasai – többek közt a nemrég a Mandinerbe is cikket író Jacques de Guillebon – indították el a L’Incorrect nevű havilapot, amely a „mérsékelt” és a „radikális” jobboldal egy táborba olvadásának szükségességét hirdeti. A Maréchal-féle kör, illetve Éric Zemmour jobbos véleményvezér gründolta a 2019. szeptemberi Jobboldali konvenciót is, ahol elképzeléseik szerint a Republikánusok és a Le Pen-párt összeölelkezhetett volna, a rendezvény azonban nem váltotta be a reményeket.
Az egyértelmű, hogy
a profilját nemzetközi színtéren – így az amerikai konzervatívok seregszemléjén is – építő Maréchal egyszer vissza fog térni a pártpolitikába,
a kérdés csupán az, hogy mikor. Ha nagynénje ismét kikap az elnökválasztáson, talán elérkezettnek érzi az időt arra, hogy bejelentkezzen a jobboldal vezetésére. A jobboldal, nem pedig a Le Pen-párt vezetésére, amelyben legutóbb meg sem újította tagságát, s amelynek kulcsposztjairól a vezetés nemrég több Maréchal-közeli figurát elmozdított. Ő erre úgy reagált, hogy a Nemzeti Tömörülésben „keresztes hadjáratot” indítottak ellene. (A családi ellentét azonban nem tűnik feloldhatatlannak, a L’Incorrect áprilisi számában ugyanis hosszú interjút közöltek Marine Le Pennel, aki egyébként itt jelentette be: a választás előtt lemond a pártelnökségről, hogy „minden francia” jelöltjeként mérethesse meg magát.)