Gali Máté írása a Mandiner hetilapban
1848. március 15. a reformkorban elinduló magyar polgári átalakulás kicsúcsosodásának szimbolikus dátuma. E folyamat élén elsősorban a liberális magyar köznemesség azon képviselői – például Deák Ferenc, Kölcsey Ferenc vagy éppen Kossuth Lajos – álltak, akik felismerték a feudális struktúrák tarthatatlanságát, és nemzeti igényekkel párosuló szabadelvű reformprogram mentén kívánták átalakítani hazánkat. Elérendő céljaik között szerepelt egyebek mellett a magyar nyelv államnyelvvé tétele, a magyar országgyűlésnek felelős kormányzat felállítása, valamint hogy Magyarországnak minél szélesebb körű önállósága legyen a Habsburg Birodalmon belül – döntő többségük 1849 tavaszáig, az uralkodóház trónfosztásáig nem követelte az Ausztriától való elszakadást.
A köznemesi rétegen túl a gazdasági, illetve társadalmi változások szükségességét hangsúlyozták olyan arisztokraták is, mint a szociális érzékenységéről a jobbágyaira való odafigyeléssel és az 1838-as pesti árvíz idején embermentésével tanúságot tevő báró Wesselényi Miklós, illetőleg a fentebbiektől a módszerei és elgondolásai alapján is eltérő gróf Széchenyi István, aki nemcsak elméleti iránymutatásokat vetett papírra a könyveiben, hanem cselekvő emberként gyakran a magánvagyonából is áldozott a közérdek javára.
Az 1825–27-es első reformországgyűlés, valamint az 1847–48-as utolsó rendi diéta között eltelt időszakban
fokozatosan valósult meg a feudális keretek lebontása s azzal egyidejűleg a polgárosuló Magyarország alapjainak megteremtése.
Sok más mellett 1836-ban határoztak a jobbágytelkek szabad adásvételéről. 1840-től a részleges zsidó emancipációnak köszönhetően az izraeliták a bányavárosok kivételével bárhol szabadon letelepedhettek. Ugyanebben az esztendőben született törvény az önkéntes örökváltságról, amelynek révén a jobbágy pénzben megválthatta az addigi úrbéri terheit, egyúttal megszerezhette a használatban lévő földjének tulajdonjogát. 1844-ben a latin helyett a magyar vált államnyelvvé.
Döntő áttörésre azonban az udvar ellentétes érdekei miatt nem volt lehetőség, amit jól jelzett, hogy az 1830-as évek második felében Kossuth Lajost és Wesselényi Miklóst is börtönbüntetésre ítélték. 1844 végén pedig a hazánkban csekély népszerűségnek örvendő kancellár, Klemens von Metternich herceg elképzeléseinek megfelelően az ellenzék letörése okán számos vármegyében adminisztrátori rendszert vezettek be. Ennek jegyében az uralkodóhoz hű főispánokat, illetve főispáni megbízottakat neveztek ki, akik szemben álltak a vármegyék nemessége által választott alispánokkal.