Milyen lesz a vírus utáni világ?
A járvány egyik tanulsága, hogy a digitalizáció segítségével – amivel nem rendelkeztünk a korábbi világjárványok idején – ma pontosan követhetjük, elemezhetjük és ellenőrizhetjük a folyamatokat. Tanulság az is, hogy a járványügyi szakértők és a politikusok sikeresen együtt tudnak működni, erősödött a szakértelem és a politika kapcsolata. Másik fontos következmény – és Magyarországnak ez kínálja a legtöbb esélyt –,hogy a jövőben a hosszú globális értékláncok szerepét világszerte újragondolják.
A nagyobb gazdasági önállóság érdekében?
A koronavírus-válság utáni világ leggyakrabban elhangzó kifejezése a stratégiai autonómia. Az európai országok még egyszer nem kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy arcmaszkért és lélegeztetőgépért kelljen harcolniuk. Bármely fejlett ország képes arra, hogy ilyen, a járványügy szempontjából fontos eszközök gyártásában önellátó legyen, hiszen ehhez nem kell különleges csúcstechnológia. A vállalatok is végiggondolják majd, hogy valóban szükség van-e olyan hosszú termelési láncokra, amelyek összekötik a föld messzi telephelyeit, szükséges-e minden gyártást kiszervezni Délkelet-Ázsiába. Még úgy is, hogy az otthoni gyártás picit drágább. Ráadásul akár teljesen hazavihetik a termelést, mert ugyanazt a terméket az olcsó ázsiai munkaerő igénybevétele helyett otthon, a fogyasztóhoz közel, automatizált gyárakban is elő lehet állítani. Arra is lehetőség van, hogy a gyártást ne vigyék haza Németországba vagy Dániába, hanem megálljanak Kelet- vagy Közép-Európában. Óriási esélyünk nyílhat, hogy a visszatelepülő termelés egy része Magyarországra jöjjön. Feltétel azonban, hogy a gyártási folyamatok hatékonyak legyenek, ami csak a jelenleginél sokkal erősebb digitalizációval és robotizálással érhető el.
„Új, innováció- és technológiavezérelt növekedési pályára kell átállnunk”
Realitás, hogy a technológiák révén a magyar kisvállalatok kitörjenek a globális piacra?
Példa és esély is van rá. Egyik legfurcsább kifejezésünk a mikromulti – vagyis ha egy kisvállalkozás képes olyan terméket kifejleszteni és annak piaci rést találni, amellyel fel tud építeni egy összetett globális láncot úgy, mint a nagyok. De az igazi nagy ugrás majd az lesz, amikor az ipar 4.0 újításai – mint a dolgok internetje, a 3D nyomtatás vagy a robotok – széles körben megjelennek a magyar kis- és középvállalkozásoknál. Noha ma már közel kilencezer ipari robot működik hazánkban, többségük az autóiparban, a nagyipari termelésben, a nagyvállalatoknál van. A robotikai fejlesztés pedig – a kapcsolódó szabadalmakra épülő elemzéseim ezt mutatják – szinte teljesen hiányzik Magyarországon. Mindeközben a szolgáltatószektorban is megjelentek a robotok világszerte a sebészettől a raktározásig. Ma már a kisebb ipari vállalkozások számára is elérhető áron találni a piacon olyan ipari robotokat vagy robotkarokat, amelyeket sokféle munkafolyamatban lehet használni, és nem igényelnek komoly programozást. Természetesen az új technológiák területe nagyon széles körű, a kicsi és nyitott gazdaságú országok pedig akkor lehetnek versenyképesek, ha ezeken belül specializálódnak, ahogyan Tajvan, Szingapúr vagy Izrael teszi. Egy átfogó elemzésen dolgozom épp a mesterséges intelligencia terén működő startupokról, és az első számok azt mutatják, hogy Izrael egymaga majdnem akkora teljesítményt nyújt, mint az egész Európai Unió.