Bura Károly a cigányzenészek egyesületét beléptette a Magyar Revíziós Ligába.
2020. június 03. 22:33
p
0
0
0
Mentés
Hajnáczky Tamás írása a Mandiner hetilapban.
Az 1881-ben született Bura Károly Nagyváradon lépett először pódiumra, és hamar elnyerte a közönség nagyrabecsülését. A Nagyváradi Napló rendszeresen cikkezett róla, méltatta tehetségét, éljenezte hazafiasságát. A cigánymuzsikus a nagy háború kitörésekor önként jelentkezett a nagyváradi 37. gyalogezredbe, ahol megalapította a császári és királyi cigányzenekart. A fronton számos kitüntetéssel, őrmesteri ranggal jutalmazták helytállását.
A trianoni békediktátumnak a partiumi város is áldozatul esett. A cigányprímás hosszas vívódás után döntött: Magyarországra költözik. Miután híre ment, hogy elhagyja Nagyváradot, búcsúestélyt rendeztek számára. Az ünnepély jó hangulatban, zavartalanul zajlott le, de másnap hajnalban a rendőrség kopogtatott az ajtaján. Kihallgatták, a jegyzőkönyvbe bűneként annyit róttak fel: magyar állampolgár, izgatást idézett elő, és szökésben van.
A kolozsvári fogdába szállították, majd meghurcoltatását követően elengedték. A határt csak akkor léphette át, ha a házát zálogba hátrahagyta. Bura Károly kálváriája jelentős sajtóvisszhangot váltott ki, mártírként, hősként mutatták be, az esetet irredentaperként emlegették.
A hamarosan a 74. születésnapját ünneplő, hétszeres Grammy-díjas, Oscar- és Golden Globe-díjas angol dobos, énekes, dalszerző, színész decemberben egy két órás videóban árulta el, mi nyomja a szívét.
A 20 éves ausztrál csapat a Thy Art Is Murder és az Amity Affliction társaságában érkezik meg jövő év végén az MVM Dome-ba, ahol remélhetőleg minden várakozásunkat felülmúlják.
Platina lemezzel és a múlt árnyaival vagy éppen fénylő szikráival Ákos lett Ákos előzenekara, hogy végül egy angyalnak monumentumot állítva a Metropolis épüljön fel.
Bognár Szilvia a kortárs magyar folk egyik meghatározó énekesnőjévé vált, számos formációban játszott számos kiváló zenésszel. Legutóbbi albumának 2013-as megjelenése óta sok év telt el, így különösen örömteli, hogy idén új lemezzel jelentkezett.
Haladó eszmék a digitális létben látják a szép új világot, míg az igazi konzervatívok akár a középkori muzsikát és hangulatot is képesek megidézni. A Faun azonban még ennél is továbbmegy.
A Transparency arra használja a külföldről kapott támogatását, hogy külföldi szervezetek előtt támadja a magyar kormányt – Lánczi Tamás úgy véli, lényegében ezt kotyogta ki Ligeti Miklós.