Buona sera, Róma püspöke! Következőnek én inkább egy igazi pápát várnék

Ferenc nem reformpápa volt, hanem káoszpápa, aki imádott első lenni bármiben, és rendrakás helyett rendetlenséget hagyott maga után.

Az utolsó honvédek az 1920–30-as éveket is megérték, és a hivatalosan utolsó veteránt még túlélték néhányan – derül ki a Ress Zoltánnal folytatott beszélgetésünkből. A történész mesélt nekünk a Ferenc Józseftől járadékot kapó öreg honvédről és az 1848 hagyatékával visszaélő bűnbandáról is. Természetesen Görgei Artúr személyét sem kerültük meg.
Szilvay Gergely interjúja a Mandiner hetilapban.
„1928. június elsején hunyt el a hivatalosan utolsó ’48-as honvéd, Lebó István, akit négy napra rá, ötödikén temettek el katonai tiszteletadás mellett azt követően, hogy nagy pompával felravatalozták a Nemzeti Múzeum lépcsőjén. Lebó István 97 éves volt. 1916-ban ugyanott állt Görgei Artúr ravatala is” – mondja Ress Zoltán történész, akivel a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban találkoztunk. Igen ám, csakhogy a valóság árnyaltabb volt a hivatalos verziónál.
Az utolsó években Lebó volt az egyetlen hivatalosan számontartott egykori honvéd, így amikor 1926-ban díszsírhelyet akartak felállítani az utolsó ’48-as számára, azt gyakorlatilag Lebónak tervezték – és oda is temették 1928-ban. Viszont a Honvédelmi Minisztérium 1927-re összeíratta a szabadságharc még élő honvédjeit azzal a meghagyással, hogy ha súlyos megbetegedésről van tudomásuk a szerveknek, jelezzék azonnal, hogy két napon belül el lehessen temetni az érintettet. Amikor Lebótól utolsó honvédként végső búcsút vettek, a listáról még két ember életben volt: Szőke István és Khun Jakab. Ráadásul rajtuk kívül is akadtak még ’48-asok, akiknek azonban a honvédmúltjuk kétes volt.
Krausz és Khun
Krausz Adolf harmadik felesége benyújtotta a szükséges iratokat a minisztériumnak, Krausz maga pedig Lebó temetése után a sajtóban reklamált: ugyan miért temetik az utolsó honvédet, hát ő még él! Augusztusban aztán őt is utolsó útjára kísérték a rákoskeresztúri izraelita hitközség temetőjében, mégpedig ingyen. Az ingyenesség Ress Zoltán szerint arra utal, hogy Krausz Adolf valóban a szabadságharc honvédje volt. A mátészalkai Khun Jakab Krausszal ellentétben arra kérte a családját, hogy tagadják le honvédmúltját, ugyanis ő is ortodox zsidó szertartás szerint kívánt temetkezni. Khun 1928 novemberében hunyt el. Ismeretes Mráz Mihály esete is, aki szintén nem akart budapesti díszsírhelyen nyugodni, mert máriapócsi volt. Végül ő is kikerült a látókörből.
Az aranyporral hintett múlt
„Egy másik volt honvéddel, Fischl Józseffel kapcsolatban kételyeink voltak, de az unokája behozott nekünk egy lapszámot, amely szerint a nagyapja rendelkezett az okiratokkal – meséli Ress Zoltán. – Fischl az igazoláskor nem tudta felsorolni parancsnokai nevét, Damjanichot, Görgeit és Aulichot mondott, és azt állította, hogy részt vett a szolnoki és a debreceni ütközetben, valamint az isaszegi csatában. A történet sehogy sem stimmel, ugyanis az 1849. augusztus 2-ai debreceni ütközetben az I. hadtest vett részt, amelynek parancsnoka Nagysándor József volt. Az is igaz viszont, hogy Fischl száz év körül járt, és erősen leépült. A családja például egyszer egyedül hagyta a színházkedvelő bácsit a lakásban, aki mindent bekent aranyporral: a cipősdobozt és a kalitkát is, hogy a hazaérkező családja legnagyobb döbbenetére színházat játsszon. Valószínűsíthető, hogy egyszerűen már nem volt olyan szellemi állapotban, hogy pontosan emlékezni tudjon a szabadságharc eseményeire.”
Ress szerint különösen érdekes még a lehetséges ’48-asok köréből Mészáros Gábor, aki egyfajta helyi „celeb” volt Újpesten, ott is hunyt el 109 évesen a helyi szegényházban. 1929. március 15-én a városháza előtti színpadra is felcibálták, ahol beszédet mondott. „Miután meghalt, Újpest városa katonai pompával szerette volna eltemetni, de a minisztérium nem adott rá egyenruhát, mondván, Mészáros bácsi nincs igazolva. Újpest mégis az utolsó ’48-asként helyezte végső nyugalomra, ma is megvan a sírja. Honvédmúltjának tisztázása azonban további kutatásokat igényel” – hangsúlyozza Ress Zoltán. Elmondása szerint kétségkívül voltak álhonvédek is. Összesen hétről tudunk: akadt, aki a nyugdíj reményében adta ki magát honvédnek, volt, aki hazudott az életkoráról, és 118 éves aggastyánnak álcázta magát. 1942-ben a Szentesi Napló beszámolt arról, hogy 112 éves korában elhunyt Jód Ferenc, a „legutolsó ’48-as honvéd”, akinek szabadságharcos múltját mindösszesen egy honvédegyenruhára alapozták.
A magányos álhonvédek mellett egy bűnbanda is visszaélt 1848 ethoszával. A banda fedősztorija szerint Sebes Mátyás Pál honvédtiszt Chicagóban hunyt el, miután megcsinálta az amerikai álmot; agglegény volt, és milliós vagyont hagyott hátra. A hagyatékot egy úriember kiközvetítené a családtagoknak, akiktől a banda az utazási költséget kérte el az ügy intézéséhez. A fél Tiszántúlt lerabolták, mire az oknyomozó újságírók összerakták a valós történetet.
Volt, akiről a környezete hitte, hogy ’48-as honvéd: például Szabó Ambrusról. A sárospataki kollégium növendékeként csak 14 éves volt a szabadságharc idején, és a sorozóbiztos tanácsolta el. Maga az idős Ambrus mondta el egy riporternek: tényleg honvéd szeretett volna lenni, de nem ment át a rostán.
Egyletek és botrányok
A szabadságharcban nagyjából 150 ezer katona harcolt. 1867-ben a többség életkora 37 és 57 év között volt, 1890-ben 40-50 ezren lehettek még életben, 1914 decemberében még 1726 nyugdíjban részesülő honvéd élt. Az 1920-as években már csak kilencven körül maradtak.
A megtorlás időszaka után, 1860-ban alakultak meg az első honvédegyletek, amelyeket 1861-ben betiltottak, de a kiegyezés után újraindították működésüket; tevékenységük a bajtársak összeírását és egymás igazolását foglalta magába. Akik nem tudták magukat okmánnyal igazolni, azokat csak akkor regisztrálták ’48-as honvédként, ha tudták a parancsnokaik nevét, fel tudták sorolni, hogy milyen csatákban vettek részt, és be tudtak számolni a különleges eseményekről. Emellett két bajtársnak is igazolnia kellett őket. Akadt persze, akit „pár sörrel” meg lehetett venni, így 1894-ben hatalmas botrány kerekedett abból, hogy Erdélyben tömeges visszaélések történtek, és irreálisan magas tagsági létszámot produkált a honvédegylet. Voltak, akik sosem igazolták magukat vagy mert büntetett előéletűek, vagy mert írástudatlanok voltak, vagy egyszerűen nem szorultak rá, esetleg nem érdekelte őket a dolog. Akadtak olyan esetek is, amikor vallási okokból vagy személyes ellentétek miatt maradt távol valaki a honvédmozgalomtól.
A határon túl rekedt ’48-asok
„Sokáig úgy gondoltam, hogy a legkésőbbi születési év, amelyet el lehet fogadni egy honvédnél, 1830 – meséli a történész. – Rábukkantam viszont Hollecsek Pálra, aki 1833-ban született, és 15 évesen bekönyörögte magát a sorozóbizottságnál a szepesi vadászzászlóaljba. Őt Cornides Lajos őrnagy igazolta, még fejsérülése is volt, amelyet saját bevallása szerint a muszkától kapott. Hollecseka a sajtó munkatársának meggyőzően igazolta magát »kopiával«, az eredetit elmondása szerint beadta a Nemzeti Múzeumba. Kassán hunyt el.” Az utolsó honvéd szintén határon túli volt. „Az utolsó szabadságharcos szerintem Geszti Mihály bácsi, aki 1935 áprilisában hunyt el Nagyváradon. Geszti Mihály egy napon – 1830. augusztus 18-án – született Ferenc Józseffel, s ennek apropóján az uralkodó 1910-től évjáradékot utalt ki neki, amelyet 1918-ig kapott, utána pedig a város részesítette járulékban. Geszti, illetve Hollecsek esete mutatja, hogy az 1926–27-es honvédösszeírásból a trianoni békediktátum után jócskán maradhattak ki határon túli személyek. Sokáig nem is vizsgáltuk, hogy a határon túl, esetleg az emigrációban volt-e még életben honvéd Lebó halála után, megfeledkeztünk róluk” – mondja Ress Zoltán.
Görgei hősiességéről és az oroszok műveltségéről
A történész hangsúlyozza: a fegyverletételt nem Görgei Artúr döntötte el. Görgei a nyári hadjárat során bohócot csinált az orosz fővezérből, Paszkevicsből, amikor az orosz főhad mindkét szárnyát megkerülte, és minden stratégiai pontot hamarabb ért el: Miskolcot, Tokajt és Debrecent is, ezzel veszélyeztetve az orosz utánpótlási vonalat. Görgei tehát egy hónapig lekötötte az oroszokat, s nem az ő bűne, hogy nem volt a déli seregtestek élén olyan fővezér, aki ki tudta volna használni a helyzetet Haynauval szemben. Dembinszky vereséget szenvedett Temesvárnál, s amikor Görgei megérkezett Aradra, egyszerűen nem talált ott senkit. Görgei a temesvári csata hírét várva azt mondta Kossuthnak: ha Temesvárnál győzünk, egyesülünk Dembinszkyvel, ha veszítünk, le kell tenni a fegyvert. A tábornok felvázolta a helyzetet a tisztjeinek is, majd magukra hagyta őket, s ők két kivétellel az oroszoknak való megadás mellett döntöttek. A két kivétel az osztrákok előtt tette volna le a fegyvert. A fegyverletétel a tisztikar döntése volt, s hogy az oroszok előtt történt meg, azt jelentette, hogy nem az osztrákok vertek meg minket, a tavaszi hadjáratban ugyanis rendesen elagyabugyáltuk őket, 1849. május 21-én pedig Budavárt is visszafoglaltuk tőlük. Ez volt a szabadságharc csúcspontja és egyben az oroszok belépése miatt a vég kezdete is.
Mint azt Ress Zoltán elmondja, a világtörténelem egyik első vasúti katonai mozgósítása is a magyar szabadságharchoz kötődik: az orosz katonákat a poroszok utaztatták hozzánk vasúton. Világos után amúgy I. Miklós kijárta Görgeinek az amnesztiát, a cár álláspontja Ress szerint az volt, hogy egy ilyen katonai zsenit nem lehet kivégezni. Sőt az orosz uralkodó elküldte a későbbi II. Sándort Bécsbe, hogy általános kegyelmet kérjen a magyar katonáknak, azonban azt a választ kapta: „A kegyelem jó dolog, de előbb kicsit akasztunk.” „Egyébként – jegyzi meg Ress – az osztrákok és az oroszok közül akkoriban az utóbbi volt a civilizáltabb és műveltebb, egyben nagyvonalúbb hadviselő fél.”
„Ferenc József azt üzente, elfogyott a regimentje”
Ferenc József a kiegyezés után felesége, Erzsébet királyné hatására adományozott a honvédsegélyezésre. A király gesztusa elég furcsa helyzetet teremtett: a parasztházakban a falon az egyik oldalon Kossuth, a másik oldalon Ferenc József képe lógott. Az uralkodó megítélése egyre pozitívabb lett, ahogy telt az idő, s az első világháború alatt már olyan rigmusokat énekeltek, hogy „Ferenc József azt üzente, elfogyott a regimentje”. Ferenc József ellenállása miatt Kossuth temetésén nem lehetett hivatalos állami ceremónia, Görgei 1916-os temetésén azonban már képviseltethette magát a magyar kormány. Görgeiből ekkor a világháború katonáinak próbáltak példaképet faragni.
A honvéd tábornok legnagyobb győzelme, Buda bevétele napján, május 21-én hunyt el 1916-ban; épp túlélte az éjfélt, mielőtt távozott az élők sorából. Őt is a Nemzeti Múzeum lépcsőjén ravatalozták fel, és a Nemzeti sírkertben temették el. Ferenc József nem sokkal élte túl Görgeit: a király november 21-én halt meg.
Címlapkép: Ficsor Márton