Tony Abbott volt kormányfő nevéhez fűződik az Ausztráliába tartó embercsempész hajók visszafordítása és a szigorú bevándorlási politika, amiért sokan még saját pártjában is túlságosan jobboldalinak és populistának tartották. A politikust a III. Budapesti Demográfiai Konferencián a konzervativizmus helyzetéről és a zöld jobboldaliságról is kérdeztük.
TONY ABBOTT
1957-ben született Londonban. Jezsuita iskolái után a Sydney-i Egyetemen jogot és közgazdaságtant tanult, majd Oxfordban filozófiát és politológiát. Rövid ideig római katolikus papnak készült, de otthagyta a szemináriumot. Már az egyetemi diákpolitikában feltűnt mint a domináns baloldali politika meglehetősen konfliktuskereső ellenzője. Később újságíróként, illetve politikai tanácsadóként dolgozott. 1994-től 2019-ig Warringah képviselője volt az ausztrál parlamentben. Miután 1996-ban a jobboldali koalíció megnyerte a választást, először munkaügyi, majd egészségügyi miniszter lett. 2013 és 2015 között Ausztrália miniszterelnöke. 2015 szeptemberében pártja leváltotta a kormányfői posztról. Abbott négy kötet szerzője. Feleségével, Margie-vel három lányt neveltek fel.
Önt már jóval azelőtt lepopulistázták, hogy a fogalom igazán divatba jött volna. Eközben azt is mondták önről, hogy rákényszeríti az emberekre az elképzeléseit. Hogy lehet valaki úgy populista, hogy közben rákényszeríti az emberekre a nézeteit?
Jó kérdés. Kissé ellentmondásos érvelés. A populizmus olyan fogalom, amellyel a progresszívek szeretik megbélyegezni a konzervatívokat. Bevált gyakorlat, hogy a népszerű politikusokat lepopulistázzák. A populizmus vádja arra jó, hogy démonizáljanak valakit, és ne kelljen vele vitatkozni.
Van ma olyan populista mozgalom, amely különbözik az eddigi konzervativizmustól?
A konzervativizmusnak mindig is sok ága volt, de a különféle konzervatívoknak mindig voltak közös pontjaik. Az egyik gazdasági: nem költheted el azt, ami nincs. Aztán, a konzervatívok célja mindig is a középosztály megerősítése volt, hogy a KÜLFÖLD
társadalom egészséges, a gazdaság pedig erős legyen. Közös alap a hazaszeretet fontossága is: a konzervatív szereti a hazáját, számára a hazája az első. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy másokat megvetnének, egyszerűen csak tudják, kiknek felelősek: elsősorban a saját népüknek. A patriotizmus mindig fontosabb volt a konzervatívok számára, mint a gazdasági kérdések.
Milyen helyzetben van a jobboldal a nyugati világban?
Ausztráliában jobboldali kormány van hatalmon Scott Morrison vezetésével. Boris Johnson Nagy-Britanniában sokkal robusztusabb és határozottabb konzervatív miniszterelnök, mint elődei. És akármit is gondolnak Donald Trumpról, szerintem eredményes elnök: Amerika sikeresebb most, mint előtte. A konzervativizmus tehát erősebb, mint korábban, persze lehetne még jobb pozícióban. Ott van például az LMBTQIA-mozgalom, megdöbbentő. De Morrison és Johnson miniszterelnöksége, Trump váratlan győzelme azt mutatja, ha megérintjük a választók szívét, pozitív választ kapunk.
Egyetemista korában harcolt a „földet a meleg bálnáknak” jellegű aktivizmus ellen, és tagja volt a Heteroszexuálisok Szolidaritási Társaságának. Van esélyük a konzervatívoknak megnyerni a kultúrharcot, miközben állandóan védekező helyzetben vannak?
Az értelmiségiek között a konzervatívok általában kisebbségben vannak. Ennek részben az az oka, hogy a konzervativizmus többnyire inkább ösztönös, mintsem intellektuális meggyőződés. Emellett a konzervatívok általában szkeptikusok minden olyan elvvel kapcsolatban, amely fontosabbnak tartja magát minden más elvnél. És bár az értelmiségiek körében kisebbséget alkotunk, a politikában gyakran mi vagyunk a többség.
Mi a jobb? – szól Battlelines című kötete egyik fejezetének címe, melyben fontos szerzők között említi Paul Johnson történészt, valamint Roger Scruton és Michael Oakeshott konzervatív filozófusokat. Milyen viszonyban van az elméleti konzervativizmus a gyakorlati politizálással?
Bárki, aki politikusként puszta menedzserré vagy intézővé válik, csak ide-oda fog sodródni az áradattal. A politika gyakorlati művelői mindig földhözragadtabbak kell legyenek, mint a teoretikusok. Ha a konzervatív politikusok elvesztik a kapcsolatukat a konzervatív gondolkodókkal, vagy fordítva, az nem szerencsés. A választókkal is ugyanez a helyzet. A gondolkodásnak és a gyakorlatnak össze kell kapcsolódnia, különben egyik sem működik.
„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”