Összevesztek Magyar Péter főnökei Brüsszelben – felkészül az iratmegsemmisítő

Közben a jobboldal erősödik az EP-ben is.

Fél Európa a magyarok mögé állhat.
A Brüsszeli elit lépései egyre kevésbé az uniós agrárpiac stabilitását szolgálják. Az EU–Mercosur egyezménnyel
Brüsszel olyan soha nem látott mértékű importot szabadítana rá Európára, amely ellehetetlenítené a magyar gazdálkodók megélhetését és veszélyeztetné az élelmiszer-biztonságot.
Ráadásul ezzel egyidejűleg megnyitja az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt is – jelentette ki közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter pénteken.
A megállapodás jelenlegi formájában számos negatív hatást gyakorolna az Európai Unió mezőgazdaságára, beleértve Magyarországot is.
A tervezet alapján kezelhetetlen mennyiségben érkeznének az unióba kifogásolható minőségű, az európai termelési normáknak meg nem felelő agrártermékek, például baromfi- és marhahús, valamint cukor és méz.
Éppen ezért hazánk továbbra is kiáll azon alapvetés mellett, hogy az EU és harmadik országok viszonylatában alkalmazni kell az úgynevezett tükörklauzulát, amely szerint
az Európába beáramló termékeknek is meg kell felelniük az uniós termelési és nyomon követhetőségi szabályoknak,
ennek hiányában jelentősen sérülne a hazai és az uniós agrártermelés – hangsúlyozta a miniszter.
Nagy István kiemelte, a megállapodás megkötését jelen formájában nem támogatjuk, mivel az nem nyújt megfelelő védelmet az uniós és magyar termelők számára a Mercosurból és az Ukrajnából érkező mezőgazdasági importtal szemben.
A magyar kabinet ráadásul közel sem egyedüléként szeretné meghátrálásra kérni Brüsszelt: Ausztria, Hollandia, Olaszország, Írország és Románia sem adta áldását a tervezetre, amely nem csupán regionális szuverenitásuk demonstrálása, hanem precedens is lehet.
Noha korántsem az első alkalom, hogy Brüsszel átgondolatlan lépései ellen felháborodnak a tagállamok. Emlékezetes: 2024 végén több tízezer spanyol gazda tüntetett Madridban az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás ellen, amely szerintük igazságtalan versenyhelyzetet teremt az európai és dél-amerikai mezőgazdasági termelők között.
Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP