Csúcsminiszter a Mandinernek: Nagy az esély, hogy marad az árrésstop május után is

A kormány dönt majd a kérdésben, de nyár végéig tolhatják ki a határidőt.

Lentner Csaba úgy véli: már most feketén-fehéren kimutathatók az intézkedés kedvező hatásai.
Nagy Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tárcavezetője a Mandiner kérdésére a hétfői sajtótájékoztatón már belengette, hogy valószínűleg meg fogják hosszabbítani az árrésstopot – első körben nyár végéig. Ráadásul a meghosszabbítás mellett jó eséllyel ki is fogják terjeszteni azt újabb termékcsoportokra. A végleges döntést május 21-i ülésén hozza meg a kormány.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány dönt majd a kérdésben, de nyár végéig tolhatják ki a határidőt.
Az Economx Lentner Csaba az árrésstop kapcsán közgazdászprofesszorral, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) oktatójával beszélgetett, akitől többek között azt kérdezte a lap, hogy mennyire fenntartható egy államilag szabályozott árréssel működő kiskereskedelem.
Mindaddig amíg a piaci árak a fogyasztók által reálisnak ítélt, megfizethető áraktól jelentősen eltérnek, az állami beavatkozásnak helye van. A kormánynak erkölcsi felelőssége, amihez minden jogi lehetősége adott, hogy a lakosság életszínvonalát emelje
– felelte a szakértő.
Lentner Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy a kereskedők a 2022 és 2024 között aktív hatósági árszabályozással rendre visszaéltek, mégpedig úgy, hogy a helyettesítő termék árát mértéktelenül feltornázták.
Az ebből származó profit extra magas inflációt eredményezett Magyarországon – szögezte le.
A szakértő mindehhez hozzátette, hogy most is ugyanez lenne a helyzet, ha nem lenne az árrésstop.
Azt gondolom, hosszabb távon is tartani kell a hatósági árrésszabályozást, hiszen a tapasztalatok kedvezőek. Az infláció már márciusban csökkent, éves alapon 4,7 százalékot ért el, míg havi alapon stagnálást mutatott”
– mondta az Economx-nek Lentner Csaba.
Az árrésstop eredménye abban is megmutatkozik, hogy mostanra 18,8 százalékkal lettek olcsóbbak az érintett termékek, emiatt pedig az infláció átlagos mértéke is csökkent.
Tehát az élelmiszer árrésstopra épülő gazdaságpolitikai beavatkozás eredményes, hosszabb távon is működőképes. A lakosság vásárlóerejét fokozza, míg egyidejűleg a kereskedői profit-maximalizálást mérsékli
– összegzett a szakértő.
Lentner Csaba úgy véli, a fentiek fényében akár még évekig is fennmaradhat az árrésstop. Ráadásul – tette hozzá – indokolt lenne „a lakáspiacra és az építési anyagokra is kiterjeszteni” azt.
Elmagyarázta: az ingatlanszektor és az építőanyagok áremelkedése részben annak tudható be, hogy az „állampapírpiaci megtakarításokkal rendelkezők jelentős része ingatlanokba fektetett az év elején”. Ehhez még hozzájön az infláció, ami szintén sokat tett az árak elszabadulásához.
Mindezek alapján a szakértő azt is elmondta, milyen esetben terjesztheti ki a kormány erre a szektorra az árrésstopot.
Valószínű, hogy a kormány megvárja még az áprilisi-májusi infláció adatokat, és ha az infláció nem az elvárt szinten csökken azon túl, hogy fennmarad a hatósági árrésstop, az építőanyagokra, lakáseladói szegmensekre is indokolt lesz azt kiterjeszteni
– fejtette ki Lentner Csaba.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd