Ezt mindenki megérzi majd: beindul a kormány pénzpumpája, itt jelenhet meg először a több ezer milliárd forint

1730 milliárd forinttal többet kapnak idén az államtól a vállalkozások.

A Demján Sándor Program aktualitásait ismertette hétfő reggeli sajtótájékoztatóján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, akit az árrésstopos termékek kiterjesztéséről és az áprilisi infláció alakulásáról is kérdeztük. Mint kiderült: nem valószínű, hogy kivezetnék május végével az árrésstopot, erről majd három hét múlva dönt a kormány.
A Demján Sándor Program előrehaladásáról tartott sajtótájékoztatót Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A január elsejével indult program őszig tart, mint a miniszter megjegyezte: összesen nyolc pillérből áll a program, ezek mindegyike jól áll. Az első és legfontosabb a Széchenyi Kártya Program, amely a banki kamatcsökkentést segíti a kis- és középvállalkozásoknak. Itt sikerült 3 százalékra csökkenteni a kamatokat a tavalyi 5 százalékról úgy, hogy a jegybanki alapkamat nem változott. Ennek köszönhetően jelentősen megnőtt a beruházási hitelek iránti kérelem. Február 17. óta 266 milliárd forintnyi hitelt helyeztek ki.
Ezt is ajánljuk a témában
1730 milliárd forinttal többet kapnak idén az államtól a vállalkozások.
Az 1+1 programra óriási túljelentkezés volt, hiszen 1885 pályázat érkezett be 137 milliárd forint értékben. A keretösszeg itt ugyanakkor 48 milliárd forint volt. Ebből 269 pályázatnál született pozitív döntés, 29 milliárd forint értékben. A maradék pénzt májusban osztják majd ki, így nagyjából 500 kkv-nak tudnak segítséget nyújtani. A keretösszeg feletti igényekkel is tervez foglalkozni a minisztérium, feltehetően itt más forrásokból csoportosítanak majd át pénzeket, de ezek már feltehetően nem vissza nem térítendő források lesznek. A források elsősorban a fejletlenebb régiókba kerültek.
A napokban megjelent sajtóhíreket, mely szerint csökkentenék a támogatási részt 1,25+0,75-re, Nagy Márton kacsának nevezte. Mint mondta: nem is lenne ildomos változtatni ezen. Ugyanakkor hozzátette, hogy az eredeti keretösszeg feletti plusz keretnél lehet már változás.
A minden vállalkozásnak legyen saját honlapja programból 9 milliárd forintos keretnek a harmada talált már gazdára, összesen 6,3 milliárd forintnyi pályázat érkezett be.
Ezzel kapcsolatban a sajtótájékoztatón részt vevő Szabados Richárd államtitkár elmondta: 9 ezer cég regisztrált a programra, ötezer pályázatot adtak be, van még pályázható keret egyébként. A programban 30 szolgáltatót listáztak ki, ezek közül választhatnak a vállalkozások.
Jól áll az exportösztönzésre szánt 350 milliárd forintos keret megítélése is. Összesen 194 hazai vállalkozás kérelmét fogadták be, 108 milliárd forint értékben. Nagy Márton megjegyezte: az uniós forrásoknál még rengeteg pénz van nyitva. a kkv technológiai hitelprogramokbál több mint 220 milliárd forint áll rendelkezésre, de mindössze 30 milliárd forintnyi igény érkezett be. A miniszter hozzátette: a vállalkozásoknak még nem kell a 0 százalékos hitel, vissza nem térítendő pénzekre várnak, de ilyenek már nem nagyon érkeznek az unióból sem. Ennek ellenére az NGM tervez indítani egy vissza nem térítendő támogatási programot, 100 milliárd forint értékben. Ezekből is a fejletlenebb régióknak terveznek adni.
Az első negyedéves GDP-adattal kapcsolatban Nagy Márton elmondta: apró emelkedésre számítanak. Azok a szektorok, amelyek a külső keresletnek vannak kitéve, nem mutattak fordulatot, ez Németországban sem látszódik még. Két hatás van még: a belső keresletet érintő technikai hatás a húsvét volt, amely megrángatta a GDP-számokat. Ez a statisztika nem tudja rendesen igazítani. A másik tényező az infláció, kérdés, hogy ez mennyire hatott a kiskereskedelmi forgalomra negatívan. Az árrésstop például nagyon erősen növelte a forgalmat már áprilisban.
A vámháborúval kapcsolatban Nagy Márton elmondta: óvatosnak kell lenni ennek a hatásainak megítélésével. Egyelőre nem lehet megítélni, mi történik majd. Ugyanakor a minisztérium folyamatosan figyeli a helyzetet.
A minisztert az árrésstopról kérdezte a Mandiner a sajtótájékoztatón. Nagy Márton a válaszában elmondta: a jelenlegi árrésstop kivezetéséről a kormány dönt majd május 21-i ülésén. Várhatóan azonban meg fogják hosszabbítani, erre nagy esélyt adott a tárcavezető, első körben nyár végéig. A vasárnap belengetett új termékekre – mint például a mosó- és mosogatószerekre, pelenkákra – való kiterjesztést pedig május 7-én tárgyalja majd a kabinet. Ezután vezethetik be a javaslat szerint, de hogy ezt mikor történhet meg, a boltokon is múlik.
Ezt is ajánljuk a témában
A tárcavezető szerint az elmúlt időszak áremelkedéseiben ezek fontos szerepet játszottak.
Arra a felvetésünkre, hogy az árfigyelőbe is bekerülhetnek-e esetleg az új termékek, Nagy Márton elmondta: később bekerülhetnek majd, előbb meg kell várni magát az intézkedést, a vásárlók ezután nagyjából egy hónappal később láthatják majd az esetleges árváltozásokat az üzletekben.
Lapunk kérdésére a miniszter azt is elmondta: az áprilisi infláció 4 százalék körül alakulhatott, az élelmiszerinfláció pedig 5 százalék körüli lehet. A pontos számokat majd jövőhét pénteken közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A tárca várakozása szerint májusban aztán még lejjebb mehet az infláció.
Akkor leszünk elégedettek, ha az inflációt a 3-4 százalék alatti tartományban tudjuk tartani, az élelmiszerinflációt pedig 5 százalék alatt szeretné látni a minisztérium
– mondta a Mandiner kérdésére Nagy Márton.
Nyitókép: MTI/MTVA