A Standard & Poor’s hitelminősítő január végén stabilról negatívra rontotta Románia „BBB mínusz” adósbesorolásának kilátását, ami azt jelzi, hogy az ország közel áll a befektetésre nem ajánlott, azaz „bóvli” kategóriába való leminősítéshez. Ez a helyzet emlékeztet Magyarország 2010-es évekbeli gazdasági problémáira, amikor hasonló kihívásokkal kellett szembenéznie.
A román állampapírok piacán megjelent a Franklin Templeton befektetési alap, amely jellemzően olyan országok kötvényeit vásárolja, ahonnan más befektetők inkább távol maradnak. Ez is azt jelzi, hogy a piac egyre inkább aggódik Románia gazdasági kilátásai miatt.
A román kormány próbálja csökkenteni a költségvetési hiányt, de a politikai bizonytalanság és a lassú reformok miatt ez nehéz feladatnak bizonyul.
Ha a helyzet nem javul, Románia könnyen a „bukott angyal” sorsára juthat, ami komoly gazdasági következményekkel járhat az ország és a régió számára is.
Az elnökválasztásról
Növekedtek a bukaresti kormánypártok által szélsőségesnek tartott, magát a szuverenista mozgalom jelöltjének nevező George Simion AUR-elnök győzelmi esélyei a román elnökválasztás első fordulójában. Az Atlasintel adatsora szoros küzdelmet jósol az első fordulóban a második helyre esélyes jelöltek között.
Crin Antonescura, a kormánypártok közös államfőjelöltjére a megkérdezettek 23,6 százaléka, Nicusor Danra, Bukarest független főpolgármesterére 23 százalékuk szavazna. Növekvőben van a szintén függetlenként induló volt szociáldemokrata miniszterelnök Victor Ponta támogatottsága, akit 10,7 százalékra mértek. Elena Lasconi, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, akitől egyes – Nicusor Dan volt USR-elnök mögé felsorakozott – párttársai megvonták a bizalmat, a voksok 5,7 százalékára számíthat.