Európában már csak Magyarország és három másik tagállam harcol a drogfogyasztás ellen

Hiányos és nem egyértelmű szabályok mellett füvezik Európa nagy része.

A hazai törvények garantálják, hogy ne kerüljön ki a feketepiacra kábítószert vagy pszichoaktív anyagot tartalmazó gyógyszer. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a Mandiner kérdésére kiemelte: Magyarországon a kannabisz-növény orvosi kezelésre sem alkalmazható, de a THC-val már más a helyzet.
Már az Országgyűlés előtt van az a törvénymódosító-javaslat, amely tovább szigorítaná hazánkban a kábítószer fogyasztásáért és terjesztéséért járó büntetést. A magyar szabályozás már most is az egyik legszigorúbb az Európai Unióban, Orbán Viktor miniszterelnök ugyanakkor februári évértékelőjében zérótoleranciát hirdetett: ha a képviselők megszavazzák a módosítást, akkor még szigorúbb büntetésre számíthatnak nem csak a drogterjesztők, de a kábítószerfogyasztók is.
Miközben az Európai Unió egyre több tagállama adja fel a drogokkal szembeni harcot – részben a bűnügyi statisztikák javítása érdekében –, Magyarország mellett már csak Svédországban, Dániában és Bulgáriában tilos és illegális a legkisebb mennyiség fogyasztása és birtoklása is, a kábítószer-kereskedők pedig akár több év börtönbüntetést is kaphatnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiányos és nem egyértelmű szabályok mellett füvezik Európa nagy része.
1. BŰNCSELEKMÉNY a marihuána fogyasztása, termesztése és terjesztése is Magyarországon, Svédországban, Dániában és Bulgáriában.
2. LEGÁLIS a marihuána fogyasztása, birtoklása és termesztése Németországban, Máltán és Luxemburgban, a kannabisz ezeken az országokban rekreációs célú használatra legális.
3. RÉSZBEN LEGÁLIS a fogyasztás és a birtoklás Spanyolországban, Portugáliában, Hollandiában, Belgiumban, Csehországban és Olaszországban. A fogyasztók ugyanakkor részben, vagy teljes mértékben törvénytelen úton szerezhetik be a fogyasztási mennyiséget is, vagyis a jogi helyzet sokszor nem egyértelmű, a törvények hiányosak.
4. ORVOSI CÉLRA ÉS KIS MENNYISÉGBEN LEGÁLIS a kannabisz, beleértve egyéb THC tartalmú szereket is, de kizárólag orvosi felhasználásra. A törvény ugyanakkor nem bünteti a kis mennyiségű birtoklást és az otthoni fogyasztást Ausztriában, Horvátországban és Görögországban
5. KIZÁRÓLAG ORVOSI CÉLRA LEGÁLIS az orvosi célú marihuána, de a nem gyógyászati felhasználás bűncselekménynek számít és eljárást von maga után. Első alkalommal a legjellemzőbb a pénzbüntetés, a visszaesőkre vagy a terjesztőkre börtönbüntetés vár a többi tizenegy uniós országban.
Az Európai Unió többi 23 tagállamában az orvosi célú kannabisz-használat engedélyezett, és 12 tagországban részben, vagy egészben a kis mennyiségű nem gyógyászati célú birtoklást és fogyasztást sem bünteti a törvény, de Németországban, Luxemburgban és Máltán a marihuána legális szer, amelyet a felnőttek rekreációs célból fogyaszthatnak és a növényt is maguknak termeszthetik.
Magyarországon a kannabisz-növény nem minősül gyógyszernek, így orvosi kezeléshez sem használható fel.
A kiterjedt magyarországi kannabisz-tilalom jelentőségét jól mutatja, hogy azokban az országokban, ahol a növény orvosi – elsősorban fájdalomcsillapító hatása miatt – alkalmazása elterjedt, a növény sok esetben nem a betegekhez kerül, hanem a feketepiacon köt ki.
Több országban – Portugáliában, Ausztriában – a gyógyászati felhasználás dominóhatást generált, vagyis a kis mennyiséggel való visszaélés rohamos terjedése arra ösztönözte az érintett országokat, hogy dekriminalizálják bizonyos mennyiség alatt a fogyasztást és a birtoklás.
Fontos, hogy nem a kendernövény maga számít kábítószernek, hanem az egyik összetevője, a pszichoaktív hatású THC vegyület, amely a központi idegrendszerre hat: megváltoztatja az észlelést, befolyásolja a hangulatot, a tudatállapotot és a viselkedést. A THC-nak ugyanakkor fájdalomcsillapító hatása is van, ezért alkalmazzák az orvoslásban.
Magyarországon nincs lehetőség a kannabisz-növény orvosi célú felhasználására, mivel nem minősül gyógyszernek – tette világossá a Mandiner megkeresésére a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
Fontos, hogy Magyarországon nincs törzskönyvezve THC-tartalmú gyógyszer. A hazai szabályozás ugyanakkor nem tiltja a THC gyógyászati célú alkalmazását abban az esetben, ha a vegyületet tartalmazó készítmény gyógyszernek minősül.
Más országokban törzskönyvezett készítmények ugyanakkor a magyarországi betegek terápiájában is alkalmazhatók, de szigorú szabályok szerint, kizárólag egyedi gyógyszerrendelési engedéllyel.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy itthon egyetlen készítményt, az Egyesült Államokban forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező Sativex nevű THC tartalmú fájdalomcsillapítót alkalmazhatják a betegek kezelésére, egyedi gyógyszerrendelésre vonatkozó engedéllyel. A lehetőség ellenére évek óta nem érkezett a Sativex behozatalára vonatkozó kérés az NNGYK-hoz.
Az NNGYK megjegyezte, hogy olyan kis számban kérték a Sativex engedélyeztetését, hogy emiatt nem áll módjukban megnevezni a konkrét kórképeket. „Általánosságában elmondható, hogy egyes betegségeknél a fájdalom kezelésére használják kísérőterápiaként.”
Kábítószer vagy pszichoaktív anyag tartalmú készítményeket, tehát fokozottan ellenőrzött szereket kizárólag az arra jogosult orvos, szigorú előírások szerint, vényen rendelhet.
A hazai szabályozás értelmében – figyelemmel arra, hogy hazánkban nincsenek ilyen törzskönyvezett készítmények – kizárólag egyedi engedélyezéssel alkalmazhatók a THC-t tartalmazó készítmények.
Ez azt is jelenti, hogy szigorúan nyomon követett
Mivel ezen készítmények konkrét betegek részére érkeznek hazánkba, így a visszaélés elképzelhetetlen
– hangsúlyozta az NNGYK. A törvényi szabályozással kapcsolatban pedig arról tájékoztatták lapunkat, hogy „az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény általánosan, valamennyi gyógyszerre vonatkozóan fektet le szabályokat.”
A Magyarországon nem forgalmazott gyógyszerek esetében az orvosnak alkalmazás előtt bejelentési vagy engedélyezési kötelezettsége van. Amennyiben egy gyógyszer valamelyik EGT-tagállamban forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezik, elegendő az orvosnak a készítmény alkalmazását bejelenteni, amelyre az NNGYK nyilatkozatot ad ki. Amennyiben nincs, az egyedi gyógyszerrendelési engedélyezési eljárást kell lefolytatni – ismertette a hazai szabályozás részleteit az NNGYK.
Németországban szinte kereken egy éve lépett életbe a bukott baloldali kormánykoalíció drogtörvénye, amely legalizálta a marihuána fogyasztását és saját célú termesztését, gyakorlatilag a törvényi tilalom csak a kannabisz-kereskedelemre vonatkozik, valamint a tiltott helyeken füvezésre.
Hiába a német törvényi szabályozás a legrészletesebb szabályozás az Európai Unióban, a gyakorlatban a drogtörvény nem működik.
Ennek oka, hogy legális csatornák nem állnak a fogyasztók rendelkezésére, ahol beszerezhetnék a növényt, mivel az úgynevezett nonprofit kannabisz-klubok engedélyeztetése bürokratikus és hosszú folyamat. Legális beszerzőhelyek hiányában
a németek a háziorvosukkal íratják fel a kannabisz-növényt, amelyet azért tehetnek meg könnyedén, mert a törvény már nem kriminalizálja a THC-tartalmú növényt, ezért gyógyszertári beszerzésére sem vonatkozik a többi vényköteles gyógyszerhez képest eltérő, szigorúbb szabályozás, noha a rekreációs célú fogyasztásra nem lehetne felírni az orvosi célú növényszármazékokat.
Az elhibázott, a részben vagy egészben a drogliberalizációra építő, országonként eltérő európai törvényekben közös, hogy a kannabisz-termékpálya egy részét csak a szürke- és feketepiac képes lefedni. Jó példa erre Hollandia, ahol a híres Coffee shopokban bárki füvezhet, de a Coffee shopoknak nincs legális marihuána-beszerzési lehetőségük, mivel a szerrel való kereskedelmet a holland törvények is tiltják.
Ezt is ajánljuk a témában
Megbukott a német drogliberalizáció, amelynek legnagyobb nyertese a feketepiac, vesztesei pedig a fiatalok.
Ezt is ajánljuk a témában
Széles társadalmi támogatottság áll a rendőrségi akciósorozat mögött.
Nyitókép: Jan Woitas/DPA