Sorjáztak az intézkedések: a kormány fókuszában a családok anyagi biztonságának megerősítése (VIDEÓ)

A kormány több törvényjavaslatot is benyújtott, amelyekkel az anyák bevételét növelnék.

Ismét álhírt terjeszt a baloldali sajtó, ezúttal a HVG ír arról, hogy az szja-mentességet élvező női munkavállalóknak bérük befagyasztásával, esetleges csökkenésével kell számolniuk. A Mandiner által megkérdezett munkajogász világossá tette: ezek az állítások jogszerűtlen munkáltatói eljárást jelentenének.
Fokozatosan kiterjeszti a személyi jövedelemadó-mentességet a kormány a két- és háromgyermekes édesanyákra, valamint a 30 év alatti, legalább egy gyermeket vállaló nőkre. Emellett megmaradt a 25 év alattiak szja-mentessége is. A Magyar Péter vezette baloldal és a hozzá hűséges média Orbán Viktor miniszterelnök februári bejelentése óta támadja a jelentős nettó béremelkedéssel járó intézkedést.
Legutóbb a HVG írt arról, hogy az érintett női munkavállalóknak akár a bérük befagyasztásával is számolniuk kell. A lap idézi a Humán Centrum HR-szolgáltató egyik vezetőjét, aki szerint „elképzelhető, hogy az új adókedvezmények hatására egyes cégek inkább a bruttó bérek rögzítésével reagálnak, hogy a nettó bérkülönbség ne nőjön. Egy direkt módja ennek, hogy az szja-mentességben részesülők bérét befagyasztja a cég, ez az intézkedés azonban tovább növelheti a kialakult bérfeszültséget.”
Szabó Imre Szilárd, a Munkástanácsok Országos Szövetségének ügyvezető alelnöke, ügyvéd ugyanakkor a Mandiner megkeresésére arra figyelmeztetett: a megjelent írások és vélemények jogszerűtlen, diszkriminatív munkáltatói eljárást jelentenének a családi állapotuk okán eltérő helyzetben lévő munkavállalók vagy munkavállalói csoportok között.
Kiemelte: „a munka törvénykönyve rögzíti, hogy a munkaviszonnyal, így különösen a munka díjazásával kapcsolatban az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. Ez azt is jelenti, hogy az olyan rendelkezés is tilos, amely látszólag semleges, és nem tesz különbséget az egyes munkavállalók között, ám adott védett tulajdonsággal rendelkező munkavállalókat mégis lényegesen nagyobb arányban hoz hátrányosabb helyzetbe, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben lévő munkavállaló lenne.”
Ez azt jelenti, ha a munkáltató az szja-mentességet élvező nőkre vonatkozó, kedvező adózási szabályokkal próbálná indokolni az alapbérek eltérő összegű változását és így a két, illetve több gyermeket nevelő nők alacsonyabb bruttó béremelésben részesülnének, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben lévő személy vagy csoport részesülne, az aligha minősül jogszerű eljárásnak – nyomatékosította a Munkástanácsok ügyvezető alelnöke.
Szabó Imre Szilárd szerint „ráadásul az érintett személyi kör más szempontból is hátrányt szenvedne emiatt, például a majdani nyugellátás összegét is a járulékalapot képező bruttó kereset határozza meg, továbbá egy hitelbírálat során sem elhanyagolható akár pár ezer forint jövedelem jelentősége.” Azaz:
a munkavállaló bruttó alapbérének meghatározásakor nem szabad, hogy a munkáltatót befolyásolja, hogy az éppen kedvező adózási szabályok hogyan hatnak bizonyos munkavállalói csoportok nettó jövedelmére. Egyszerűbben fogalmazva: igazából nincs hozzá köze. A jogszerűség dimenzióján túl az értelme is kétséges. Ennyi erővel más kedvezményeket is lehetne vizsgálgatni, az adózási szabályok ráadásul folyamatosan változnak.
Orbán Viktor miniszterelnök februári évértékelő beszédében jelentette be, hogy a kormány több lépcsőben kiterjeszti a gyermekes nők szja-mentességét: a legalább két gyermeket nevelők élethosszig tartó adómentességet élveznek, valamint a 30 év alatti, legalább egy gyermekesek is szja-mentességet kapnak.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormány több törvényjavaslatot is benyújtott, amelyekkel az anyák bevételét növelnék.
Az adómentesség mellett megmarad a családi adókedvezmény is, amelyet így az édesapák tudnak igénybe venni. Az alábbi videóban egy egyszerű számításból kiderül, mire számíthatnak az érintett családok.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi