Beválik Orbán Viktor terve: már látszik a minimálbér emelésének hatása, így nőnek a fizetések 2025-ben
A novemberben megkötött bérmegállapodás célja, hogy érezhetően növelje a magyar fizetéseket.
A kormány ígérete szerint idén új időszámítás kezdődik, mivel az új gazdaságpolitika célja a jövedelmek emelése és a lakhatási költségek csökkentése. A megélhetéssel összefüggő nehézségek, vagyis az alacsony fizetések, a magas árak és a lakhatással összefüggő kiadások okoztak nehézségeket a magyarok többségének 2024-ben.
Hiába dönthetett rekordot 2024-ben a reálkereset emelkedése, a magyar emberek jelentős részét továbbra is az anyagi helyzetük foglalkoztatja legjobban – derül ki a Policy Solutions felméréséből, amelyben a baloldalhoz köthető intézet – az elmúlt évekhez hasonlóan – azt vizsgálta, hogy az emberek mit tartanak a legnagyobb problémának Magyarországon. Az ősszel végzett lakossági felmérés eredményeiből kiderül, hogy a válaszadók
A jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban az előző évhez képest nincs változás: 2025-ben a válaszadók 49 százaléka arra számít, érdemben nem változik anyagi helyzete, míg 36 százalékuk szerint rosszabb helyzetbe kerülnek, mint jelenleg. A megélhetéssel kapcsolatos kilátásokkal kapcsolatban aligha mondhatók optimistának az emberek: mindössze 6 százalék látja úgy, javul jövedelmi helyzete.
A Policy Solutions elemzésében arra emlékeztetett, 2024 egyik legnagyobb gazdaságpolitikai kérdése volt, hogy miért nem emelkedett jelentősen a fogyasztás a rekord magas infláció időszakát követően? Az infláció 2024-ben visszaszorult, az áremelkedés mértéke átlagosan 3-3,5 százalékra csökkent, ráadásul elsősorban a szolgáltatások drágultak. Közben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a keresetek éves növekedése bőven meghaladta a 10 százalékot, vagyis
2024-ben rekordot dönthet a bérek vásárlóértékének emelkedése, a reálkereset-növekedés meghaladhatja a 10 százalékot.
Ennek ellenére a kiskereskedelmi forgalom volumene alig mozdult el a 2023-as szintről. A legtöbb gazdasági szereplő és a kormány azzal magyarázza a változatlanul nyomott keresletet, hogy a lakosság körében csak lassan oldódik az óvatosság, egyelőre a háztartások továbbra is a megtakarítanak.
A Policy Solutions a helyzet tisztázása érdekében megkérdezte a felmérésben részt vevőket arról is, mi gátolja őket a fogyasztásuk növelésében. A megkérdezettek jelentős része,
Az ellenzéki szavazók körében a fogyasztást érdemben visszafogó tényező a válaszadók több mint 30 százalékánál, hogy nem bíznak a kormányban, ezért inkább spórolnak.
Több mint 1000 nap háborús időszak után az idei évet már a béke költségvetése határozza meg – hangsúlyozta a közelmúltban többször is Orbán Viktor miniszterelnök, aki azt is leszögezte, fontos, hogy az emberek érezzék is az életszínvonal emelkedését. Ezért a kormány egy átfogó gazdasági programot alkotott, amelynek három pillére a jövedelmek emelése, a lakhatási válság kezelése és a Demján Sándor program, azaz a hazai kis- és középvállalkozások támogatását célzó eddigi legnagyobb program. A kormány kiemelt célja a jövedelmek emelkedése, amelyben a három évre megkötött bérmegállapodás mellett komoly szerepet játszik a családi adókedvezmény megduplázása. Az első 50 százalékos emelés 2025 júliusától jön, a második pedig 2026 januártól. Közben a minimálbér összege 2027-ben 40 százalékkal lesz magasabb, mint 2024-ben. A legkisebb kereset emelése pedig – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a piaci szereplők felmérése szerint – érdemi bérfelhajtó hatással lesz a magasabb fizetési sávokban is.
Nyitókép: József Zoltán Varga/Getty Images
Ezt is ajánljuk a témában
A novemberben megkötött bérmegállapodás célja, hogy érezhetően növelje a magyar fizetéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
Sok múlik azon, hogy az amerikai elnök beváltja-e az ígéretét.