Megértette Orbán Viktor a magyar emberek legnagyobb problémáját, de a kormánynak még bizonyítania kell 2025-ben

2025. január 02. 05:39

A kormány ígérete szerint idén új időszámítás kezdődik, mivel az új gazdaságpolitika célja a jövedelmek emelése és a lakhatási költségek csökkentése. A megélhetéssel összefüggő nehézségek, vagyis az alacsony fizetések, a magas árak és a lakhatással összefüggő kiadások okoztak nehézségeket a magyarok többségének 2024-ben.

2025. január 02. 05:39
forint
Nagy Kristóf

Hiába dönthetett rekordot 2024-ben a reálkereset emelkedése, a magyar emberek jelentős részét továbbra is az anyagi helyzetük foglalkoztatja legjobban – derül ki a Policy Solutions felméréséből, amelyben a baloldalhoz köthető intézet – az elmúlt évekhez hasonlóan – azt vizsgálta, hogy az emberek mit tartanak a legnagyobb problémának Magyarországon. Az ősszel végzett lakossági felmérés eredményeiből kiderül, hogy a válaszadók

  • 36 százaléka szerint az alacsony fizetések,
  • 34 százalékuk szerint a magas megélhetési költségek
  • és 30 százalékuk szerint az egészségügy színvonala jelentik a legnagyobb problémát Magyarországon.

A jövőbeli kilátásokkal kapcsolatban az előző évhez képest nincs változás: 2025-ben a válaszadók 49 százaléka arra számít, érdemben nem változik anyagi helyzete, míg 36 százalékuk szerint rosszabb helyzetbe kerülnek, mint jelenleg. A megélhetéssel kapcsolatos kilátásokkal kapcsolatban aligha mondhatók optimistának az emberek: mindössze 6 százalék látja úgy, javul jövedelmi helyzete.

A Policy Solutions elemzésében arra emlékeztetett, 2024 egyik legnagyobb gazdaságpolitikai kérdése volt, hogy miért nem emelkedett jelentősen a fogyasztás a rekord magas infláció időszakát követően? Az infláció 2024-ben visszaszorult, az áremelkedés mértéke átlagosan 3-3,5 százalékra csökkent, ráadásul elsősorban a szolgáltatások drágultak. Közben a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a keresetek éves növekedése bőven meghaladta a 10 százalékot, vagyis

2024-ben rekordot dönthet a bérek vásárlóértékének emelkedése, a reálkereset-növekedés meghaladhatja a 10 százalékot.

Ennek ellenére a kiskereskedelmi forgalom volumene alig mozdult el a 2023-as szintről. A legtöbb gazdasági szereplő és a kormány azzal magyarázza a változatlanul nyomott keresletet, hogy a lakosság körében csak lassan oldódik az óvatosság, egyelőre a háztartások továbbra is a megtakarítanak.

A Policy Solutions a helyzet tisztázása érdekében megkérdezte a felmérésben részt vevőket arról is, mi gátolja őket a fogyasztásuk növelésében. A megkérdezettek jelentős része,

  • 60 százalékuk a túl magas árak, 46 százalékuk az alacsony fizetés, míg az emberek valamivel több, mint negyede a túl magas lakhatási költségek miatt nem vásárol többet.
  • Mindössze 8 százalék válaszolta azt, hogy megtakarítását gyarapítja és ezért nem költ többet.

Az ellenzéki szavazók körében a fogyasztást érdemben visszafogó tényező a válaszadók több mint 30 százalékánál, hogy nem bíznak a kormányban, ezért inkább spórolnak.

Élesítette a kormány Orbán Viktor tervét: mutatjuk, hogy nőnek jelentősen a jövedelmek 2025-ben

Több mint 1000 nap háborús időszak után az idei évet már a béke költségvetése határozza meg – hangsúlyozta a közelmúltban többször is Orbán Viktor miniszterelnök, aki azt is leszögezte, fontos, hogy az emberek érezzék is az életszínvonal emelkedését. Ezért a kormány egy átfogó gazdasági programot alkotott, amelynek három pillére a jövedelmek emelése, a lakhatási válság kezelése és a Demján Sándor program, azaz a hazai kis- és középvállalkozások támogatását célzó eddigi legnagyobb program. A kormány kiemelt célja a jövedelmek emelkedése, amelyben a három évre megkötött bérmegállapodás mellett komoly szerepet játszik a családi adókedvezmény megduplázása. Az első 50 százalékos emelés 2025 júliusától jön, a második pedig 2026 januártól. Közben a minimálbér összege 2027-ben 40 százalékkal lesz magasabb, mint 2024-ben. A legkisebb kereset emelése pedig – a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a piaci szereplők felmérése szerint – érdemi bérfelhajtó hatással lesz a magasabb fizetési sávokban is.

Nyitókép: József Zoltán Varga/Getty Images

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 112 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2025. január 02. 17:44
Gyerekek,vége! 😉
gekk
2025. január 02. 09:55
Ezeket a baromságokat már csak az egybites, aranyhalagyú nertagság hiszi el.
gekk
2025. január 02. 09:52
A dagadt, " beás" kolostormalac nem azért van, hogy itt legyen? Nem az emberek problémiával kell ennek a zsíragyú hatvanpusztatulajdonos millárdosnak foglalkoznia.
istvanpeter
2025. január 02. 09:29
Nos, a bérek és fizetések, valamint a nyugdíjak a világ minden tájékán alacsonyak, mert a kapzsiság nem ismer határokat. Úgy tűnik viszont, hogy a magyarok nem pazarolnak és nem dőzsölnek és általában tizenöt-húsz bugyival és gatyával már elégedettek. Érdemes azonban meggondolni, hogy ha még ezer évig ebben az ütemben növekedne a fogyasztás mi történne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!