Beválik Orbán Viktor terve: már látszik a minimálbér emelésének hatása, így nőnek a fizetések 2025-ben

2024. december 31. 18:22

Jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bárminimum. A novemberben megkötött bérmegállapodás célja, hogy érezhetően növelje a magyar fizetéseket. Ez a cél megvalósulni látszik, noha a vállalkozások nem örülnek a kényszerű béremeléseknek. Az biztos, hogy nem csak a minimálbéresek járnak jól.

2024. december 31. 18:22
dolgozó
Nagy Kristóf

A hároméves, novemberben megkötött bérmegállapodás értelmében jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér és 7 százalékkal emelkedik a garantált bérminimum. Az emelések mértéke jelentősen meghaladja a gazdasági növekedést, ugyanakkor a kormány új gazdaságpolitikájának egyik legfontosabb célkitűzése, hogy emelkedjen az emberek jövedelme.

Ezt is ajánljuk a témában

A fizetések emelkedése kedvezően hat a fogyasztásra, így végső soron a költségvetés bevételei is nőnek, de a vállalkozások profitemelkedésének is alapvető feltétele a vásárlóerő, így a kereslet emelkedése.

  • A minimálbér összege 9 százalékkal nő, bruttó 290 800 forint lesz. Nettó összege – kedvezmények nélkül – 193 400 forintra nő.
  • A garantált bérminimum 7 százalékkal emelkedik, bruttó 348 000 forintra. Nettó összege – kedvezmények nélkül – 231 420 forint lesz.

A vállalkozások ugyanakkor összességében – érthető okokból – nem örülnek a jelentős béremeléseknek, mivel a bérköltségre fordított kiadásaik nőnek. Ráadásul egy olyan időszakot követően, amikor jelentősen nőtt az önköltség is.

Közvetve sokakat érint a minimálbér emelése

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézete közzétette a Nagy Elek kamarai elnök által korábban bejelentett felmérést, amelyben a kamarai hálózat országszerte a kötelező legkisebb keresetek emelésének hatásairól kérdezte a vállalkozókat. Az eredmények alapján kiderül,

a minimálbér emelése közvetlenül alig érinti a munkavállalókat, közvetve ugyanakkor a legtöbb cégvezető szerint jelentős hatása van, mivel a magasabb bérkategóriákban dolgozó munkavállalók elvárása, hogy fizetésük legalább a minimálbér-emelés mértékével emelkedjen.

Ez tehát azt jelenti, hogy a munkavállalók döntő többségének 2025-ben legalább 7-9 százalékkal nőhet a fizetése. A mikro- kis és középvállalkozások 75 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a magasabb bérsávokban dolgozók fizetését is emelniük kell a minimálbérek emelése miatt.

Ez a tendencia összhangban van a versenyszférában induló bértárgyalásokon megfogalmazott igényekkel és elvárásokkal. A szakszervezetek, a munkáltatók és a kormány a novemberben megkötött bérmegállapodásban ajánlásként megfogalmazta: a piaci szereplők úgy emeljenek bért, hogy a keresetek reálértéke is érdemben növekedjen.

Ezt is ajánljuk a témában

Komoly aggodalmak a kkv-knál

Az MKIK novemberi felmérésének időszakában még nem volt ismert a Demján Sándor program összes részlete. Ma már látható, hogy a vállalkozások aggodalmaira jó válasznak bizonyul a hazai mikro- kis- és középvállalkozások támogatását célzó eddigi legnagyobb állami programcsomag.

Ennek oka, hogy vállalatmérettől függ, mekkora gondot okoz a bérek kötelező emelése. Ráadásul mind a kisebb, mind a nagyobb cégek úgy nyilatkoztak, minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottak ma már alig akadnak. A kamarai beszámolók szerint 

130-150 ezer olyan munkavállaló van a versenyszférában, aki ténylegesen minimálbért keres. Nagyjából ugyanennyien érintettek a szürkefoglalkoztatásban, 

vagyis hivatalosan minimálbérre vannak bejelentve, de jövedelmük egy részét zsebbe kapják munkaadójuktól.

A cégek arról számoltak be, hogy az elmúlt években tapasztalt költségemelkedés és ezzel együtt a kereslet visszaesése után egy kedvezőtlen pozícióból kell kötelezően bért emelniük. Éppen ezért a kisebb cégeknél más területeken kell költséget csökkenteni, valamint árat kell emelniük.

Újabb infláció jön a béremelés miatt?

A területi kamarák tapasztalatai alapján összeállított, közel 4200 vállalkozás bevonásával végzett kamarai felmérés tanulsága szerint a vállalkozások több, mint fele, 54 százalékuk áremeléssel reagálna a kötelező legkisebb munkabérek emelésére. 

Az áremelés ugyanakkor sok vállalkozásnál – ágazattól függetlenül – nehezen kivitelezhető. Ennek legfőbb oka a belföldi fogyasztás és a szolgáltatások iránti kereslet visszaesése, majd stagnálása. Ha a vállalkozások az elmúlt évek inflációs sokkja után ismét emelik az árakat, akkor a lakosság körében tapasztalható óvatossági motívum aligha változik, így a fogyasztás továbbra is a vártnál alacsonyabb szinten marad. Az alacsony kereslet tehát gátja az áremelésnek.

A feldolgozóiparban is akadályokba ütköznek a cégek áremelési szándékukkal. Ez elsősorban a feldolgozóipari beszállítókra igaz, akiktől a külföldi megrendelők csökkenő árakat várnak, a másik oldalról viszont elkerülhetetlen, hogy emeljék a fizetéseket.

A munkaerő még mindig aranyat ér

A kkv-k arról tájékoztatták a kamarákat, hogy a munkaerő megtartása továbbra is kulcskérdés számukra. Éppen ezért a béremelések ellenére sem készülnek létszámleépítésre, helyette új munkarendek és atipikus foglalkoztatási formák bevezetésével reagálnak a magasabb bértételekre. Ahol van béren kívüli juttatás, ott a keret alapbéresítése is lehetséges megoldás.

Az országon belül is merőben eltérő a foglalkoztatási helyzet. A nyugati határ mellett és Budapest vonzáskörzetében szóba sem jöhet a minimálbér, mint fizetés – közölték az érintett vállalatvezetők. Elmondásuk szerint

Ausztriával meg sem próbálnak versenyezni, aki a határ másik oldalán szeretne dolgozni, képtelenség itthon tartani. Ezzel szemben, akik nem szeretnének ingázni, esetükben sem kerülhető el a fizetésemelés. Ennek oka, hogy a nyugati határ mentén, a magyar vállalkozások között is óriási a munkaerőért folytatott verseny.

Az ország másik végén, elsősorban Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön a mikro- és családi vállalkozások számára jelent akár a további működést is érintő következményeket a minimálbérek emelése. Ennek részben az alacsony hozzáadott érték és hatékonyság az oka, részben pedig az, hogy a családi vállalkozás alkalmazottai és maguk a családtagok legtöbbször minimálbérre vannak bejelentve, jövedelmük további részét pedig az osztalék és a profit adja. 

Szintén az ország perifériáin találhatók azok a cégek, amelyek régóta nem fejlesztettek, működésüket pedig veszélybe sodorják a kötelező béremelések. Egyes vélemények szerint ugyanakkor a piactisztító hatás érvényesülése kedvező az életerős vállalkozások számára, mivel növekszik a szakképzett munkaerő kínálata.

Bajban a falusi kisboltok

Komoly kihívást jelent a kereskedelemben a kisboltok alkalmazottainak fizetésemelése. A beszámolók szerint a multikra bérszínvonala meghaladja a garantált bérminimum összegét, ugyanakkor a munkaerőhiány az egész ágazatot sújtja. A kistelepüléseken működő kisboltokban ugyanakkor jellemző a kötelező legkisebb munkabér. Ennek emelése áremeléssel járhat, mivel a vidéki elvándorlás és a demográfiai okok miatt folyamatosan csökken a vásárlók száma. Ezzel szemben az érintettek sem maradtak ki az elmúlt években tapasztalt költségnövekedésekből, beleértve az energiaárakat és a szállítási költségeket. Komoly versenyhátrányt okoz a vidéki területeken is az e-kereskedelem, elsősorban a Temu és már, fillérekért értékesítő külföldi kereskedők.

A Covid-19 járvány idején a vállalkozások számára világossá vált, nem éri meg elküldeni a munkaerőt akkor sem, ha akadozik a működés, mivel később a bevált dolgozót lehetetlen visszacsábítani, az óriási munkaerőhiány miatt pedig szinte esélytelen versenyképes szakembereket felkutatni. 

Létszámstop bevezetésével ugyanakkor a cégek harmada, munkaerőt kiváltó beruházásokkal pedig 37 százalékuk spórolna.

Meglepő, hogy a cégek túlnyomó többsége inkább hátrányosnak tartja a kötelező béremeléseket, ugyanakkor 78 százalékuk mégis úgy gondolja, a minimálbér és a bérminimum növelése nem befolyásolja érdemben a versenyképességet.

Célzott állami segítség a kis cégeknek

Az MKIK felmérésének időszakában még nem írták alá a szociális partnerek a bérmegállapodást. Azóta kiderült, hogy a minimálbéren foglalkoztatott alkalmazottak után a vállalkozások kapnak állami támogatást. Ennek lényege, hogy a 2025-ben növekvő minimálbéres bértömeg után is a 2024-es összeg után fizetendő járulékokat kell levonni. 

Ez azt jelenti, hogy egy minimálbéres munkavállaló 2025-ben évi 288 ezer forinttal kerül csak többe a munkáltatónak, amely kizárólag a bruttó béremelés mértékével megegyező összeg. 

A kormány emellett ígéretet tett arra, hogy megvizsgálja, milyen egyéb módokon nyújthat támogatást a bértételek kigazdálkodásában az érintett vállalkozói kört.

Fantasztikus év lesz 2025-ben?

Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt időszakban többször is arról beszélt, 2025 fantasztikus év lesz. A kormányfő azt is elmondta, 

meglesz a fedezete az új gazdaságpolitikának, a békeköltségvetés pedig új korszakot nyit az orosz-ukrán háború okozta válság több, mint 1000 napja után. 

A kormány kiemelt célja a jövedelmek emelkedése, amelyben a három évre megkötött bérmegállapodás mellett komoly szerepet játszik a családi adókedvezmény megduplázása. Az első 50 százalékos emelés 2025 júliusától jön, a második pedig 2026 januártól. Közben 

a minimálbér összege 2027-ben 40 százalékkal lesz magasabb, mint 2024-ben. 

Az emeléssel hazánk ráadásul eleget tesz az Európai Unió minimálbér-irányelvében elvárt kötelezettségeknek is.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Yuki Iwamura/Bloomberg via Getty Images

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. január 01. 19:07
Nem emeli a minimálbért, hanem rekordalacsonyra csökkenti. bruttó minimálbér 25 500 forint 2000-ben = 9,98796 gramm arany 57 000 forint 2005-ben = 22,61713 gramm arany 73 500 forint 2010-ben = 10,67228 gramm arany 105 000 forint 2015-ben = 9,76350 gramm arany 161 000 forint 2020-ban = 10,58607 gramm arany 167 400 forint 2021-ben = 9,50596 gramm arany 200 000 forint 2022-ben = 11,09631 gramm arany 232 000 forint 2023-ban = 10,5153 gramm arany 266 000 forint 2024-ben = 9,3294 gramm arany 290 800 forint 2025-ben = 8,6728 gramm arany nettó minimálbér 60 236 forint 2010-ben = 8,74673 gramm arany 106 000 forint 2020-ban = 6,96971 gramm arany 106 000 forint jelenleg = 5,57148 gramm arany 106 000 forint 2021 január 6,03438 gramm arany 113 300 forint 2021 február = 6,55863 gramm arany. 133 000 forint 2022 szeptember = 6,04161 gramm arany 152 950 forint 2023-ban = 6,9324 gramm arany 193 400 forint 2025-ben = 5,7679 gramm arany
auditorium
2025. január 01. 16:22
Az osztrák határhoz közeli szállodákban a takaritók a konyhai segédek és felszolgálók filippinók. Nem igen tudnak magyarul, de kedvesek és szolgálatkészek. Ausztriában, közel a magyar határhoz viszont a Gasthaus-akban magyarok szolgálnak fel és magyarok mosogatnak, Grinzingben pedig magyarok húzzák a zenét a vendégeknek. Hiába, mindenki oda megy dolgozni, ahol többet adnak... Az épitőiparban más ny-déli eu-i országban bábeli a zűrzavar, lehet albán, arab, ukrán, román, szerb etc. nyelveket hallani, német nyelvterületen magyart is. Hiányoznak a jó szakemberek, a mai fiatalok nem akarnak szakmát tanulni, pedig nagyon jól megfizetik munkájukat.
jobbos-nem-orbanista
2025. január 01. 10:26
Saját mikrovállalkozásomban többet fogok magamnak utalni, hurrá. És ezt kizárólag a magyar kormánynak köszönhetem! Nem én termelem ki, kaptam mikroként támogatást marketingre, sales-re és bármilyen tenderen könnyedén elindulhatok. Az ügyfeleim, megrendelőim tele vannak pénzzel, olyan jól megy nekik. Ja nem.
horvata
2025. január 01. 10:17
Örömmel üdvözlöm a legalacsonyabb bérek emelését. Azt gondolom, szükség van rá és általában a leszakadtak felemelésére, segítésére. (Istennek hála, a mi családunkat ez a probléma távolról sem érinti) Mindemellett a gazdaság kezelés szempontjából egy kérdéseket is felvető dolog lehet. Remélem, jól megfontoltan, egy nagyobb terv részeként tesszük ezt. Mert ha csak kapkodás és rövidtávú célok álnak mögötte, azt nagyon aggályosnak látnám. Vannak félelmeim 2025-ttel (és az utána jövőkkel) kapcsolatban. 2022 krízise után a forint-euró árfolyam megint visszakúszott (kb. 375 Ft/€-ról) a 410-420 Ft/€ értékre (1,5 év - 10%). Ami akkor (2022-ben) tragédia volt az ma a mindennapok valósága. Ez egy út, amin én nem látom a megállást. És a megtakarításaim arányosan veszítik el az értéküket. Évtizedek munkája megy a levesbe. Nőnek a bérek (talán), de ez csak az egyik oldal. Persze, aki napról napra él, annak ez a legfontosabb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!