Orbán Viktor kritikusai szerint sem tartozunk az Európai Unió legszegényebb országai közé – bezzeg Románia
Minden országban csak szűkös megélhetést tesz lehetővé a minimálbér.
Az uniós adatok szerint Magyarország vezet a régióban a szegénység visszaszorításában, és a jövedelmek is óriásit nőttek.
Egyre több gazdasági mutató támasztja alá, hogy a hazai baloldal és a baloldali sajtó szándékosan félreértelmezi a Magyarországra vonatkozó jövedelmi és kereseti statisztikákat:
nem igaz, hogy hazánk az Európai Unió legszegényebb országa. Az uniós statisztikai hivatal adatai ennek ellenkezőjéről árulkodnak: Magyarországon és Csehországban csökkent a legnagyobb mértékben a szegénység és társadalmi kirekesztődés kockázatának kitettek száma, ezzel együtt az egyik legnagyobb jövedelememelkedést is nálunk mérte az Eurostat.
– hívta fel a figyelmet Facebook-bejegyzésében Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője. A kedvező szegénységi mutatónkat alátámasztja a jövedelmi helyzet javulását bemutató adatsor: a családok bevétele nőtt, így a szegénység kockázatának kitettek száma is csökkenhetett. Sebestyén Géza posztjában rámutat: A volt kelet-európai államok közül Magyarországban és Csehországban a legkedvezőbb a szegénység kockázata mutató.
Svédországnak, Németországnak, Franciaországnak, sőt, Svájcnak is van olyan régiója, amelyben nagyobb a szegénység kockázata, mint bármelyik magyar régióban.
A szegénységi adatokat jól kiegészítik a jövedelmi adatok: a szakértő egy másik bejegyzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy
2010 és 2023 között Magyarországon nőtt az egyik legnagyobb mértékben a családok egy főre eső, rendelkezésre álló jövedelmének vásárlóértéke. A magyarok 2023-ban 77 százalékkal tudtak többet vásárolni, mint 2010-ben.
Egyre több adat lát napvilágot az európai országok jövedelmi helyzetéről. Korábbi cikkünkben a magyar kormányt rendszeresen kritizáló Európai Szakszervezeti Szövetség adatait vizsgáltuk meg. Az európai országok összehasonlításából kiderül, Magyarországon a kilencedik legalacsonyabb azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik ki vannak téve a szegénység kockázatának. Noha a magyar minimálbér bruttó összege valóban az egyik legalacsonyabb az unióban, a minimálbéres munkavállalók száma is jóval alacsonyabb, mint a legtöbb országban.
Nincs olyan ország, ahol a minimálbér összege elegendő lenne arra, hogy a legkisebb keresetért dolgozók magas életszínvonalon élhessenek.
Romániában és Lengyelországban sokkal többen dolgoznak a kötelező legkisebb munkabérért, hazánkhoz képest ezért is jóval magasabb azoknak a dolgozóknak az aránya, akik keresetük mellett is a szegénységi küszöb alatt élnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Minden országban csak szűkös megélhetést tesz lehetővé a minimálbér.
Nyitókép: Ökomenikus segényszervezet, Magyar Nemzet