A kereszténység és az lmbtq végső összeütközése jön?
A posztmodernek szerint nincs objektív világ, minden képlékeny, a lényeg, hogy „valósítsd meg önmagad”.
Október 1-jétől érkezik az árkötöttség rendszere a magyar könyvpiacon, amely a jogalkotó szándéka szerint biztosítja, hogy a kisebb könyvesboltok is versenyképesek maradhassanak a nagyobb láncokkal szemben, és a könyvek széles körben elérhetők legyenek a fogyasztók számára.
Nyitóképen érdeklődők a 95. Ünnepi Könyvhét megnyitóján a belvárosi Vörösmarty téren (Forrás: Szigetváry Zsolt / MTI)
Október 1-től lép hatályba az a módosítás, amely jelentős könnyebbséget hozhat majd a kisebb könyvesboltok számára: versenyképesek maradhatnak a nagyobb, könyvárusító láncokkal szemben. A könyvpiac szabályozása – amelyre számos nemzetközi példát fel lehet hozni – nem mellesleg hozzájárulhat a kulturális sokszínűség megőrzéséhez.
A könyvesboltok gyakorlatát és az online könyvkereskedelmet szintúgy érintő, minden piaci szereplőre egységesen kiterjedő változás tehát
10 százalékban maximalizálja az új könyvekre adható kedvezmény mértékét azok megjelenését követő egy esztendőben.
Fontos megjegyzés, hogy a 2024. október 1. előtt megjelent kötetek esetében a maximálisan adható kedvezmény mértéke nincs korlátozva. Azonban a nemsokára hatályba lépő változtatás rögzíti, hogy a könyvforgalmazók, amik itthoni fogyasztók részére köteteket értékesítenek, kötelesek az adott kiadónál adott címen megjelenő kiadványok első kiadásának megjelenési napjától számított 365 napon belül az értékesítés során a kiadó (importáló) által megállapított fogyasztói (előfizetési) árat alkalmazni (ez az általános forgalmi adót is tartalmazza), tehát minden új könyv a megjelenését követő első 365 napban legfeljebb 10 százalék kedvezménnyel árusítható.
Az árkötöttséggel kapcsolatos új rendelkezést az előrendelésekre, illetőleg az e-könyvekre, a törzsvásárlói kedvezményekre, a hűségpontokra, a szállítási kedvezményekre is alkalmazni kell. A szabályok betartását pedig a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fogja ellenőrizni.
Németországban ez a gyakorlat, az árkötöttség rendszere már régóta ismert: a német szabályozás előírja, hogy az új kötetek fixált áron kerülnek forgalomba, és a kiskereskedők nem adhatják el azokat olcsóbban. Hasonló előírások Ausztriában, Spanyolországban, Belgiumban, Görögországban, valamint Izraelben szintén vannak.
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) évek óta szorgalmazta, hogy legyen a könyvek árkötöttségére vonatkozó szabályozás Magyarországon (ezt Gál Kinga elnök sem vitatta az EconomX-nek adott minapi, immáron kritikus megszólalásában),
hiszen az akciózási probléma régóta megoldásra várt.
Akkori indoklásukban a következők álltak (melyek megegyeznek a jogalkotó jelenlegi szándékaival):