Ítéletet mondtak a németek: az EU elrontotta az egészet úgy, ahogy van, de Magyarország nagy nyertes lesz
A németek a szakértő szerint az arroganciájuk miatt buktak el.
A Magyarországon rendelettel szabadon engedett embercsempészek miatt Ausztria megerősítette az ellenőrzést a keleti határán, valamint bekérették a bécsi magyar nagykövetet is.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter még május 11-én beszélt arról a Kormányinfón, hogy egy új kormányrendelet értelmében szabadon engednek hazai börtönökben fogva tartott embercsempészeket. Ennek az a feltétele, hogy az elengedett csempészeknek 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarországot – írta az MTI.
Gulyás szerint a Belügyminisztérium minden esetben szavatolni tudja, hogy a szabadon engedett csempészek valóban elhagyják az országot. Mindezt a miniszter azzal kommentálta:
aki ma „magyar börtönellátást élvez”.
Jelenleg összesen 2600-an vannak börtönben embercsempészet miatt, a többségük külföldi a 24.hu szerint. Gulyás Gergely szerint túl drága a külföldi elítéltek fogva tartása, és egyébként is túlzsúfoltak a börtönök. A magyar börtönökben a fogvatartottak több mint 13 százalékát a külföldiek teszik ki.
Ausztria a napokban reagált ezekre a fejleményekre. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter arra utasította a tárca illetékesét, hogy haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot a magyar társszervekkel,
Az osztrák belügyminisztérium szóvivője szerint „az embercsempészek bűnözők, akik a szervezett bűnözéshez tartoznak. Brutális tetteik emberéleteket veszélyeztetnek”.
Hétfő reggel arról érkeztek hírek, hogy a Magyarországon szabadon engedett embercsempészek miatt Ausztria megerősítette az ellenőrzést a keleti határán, ami miatt az Ausztria felé való átjutás közel másfél órás procedúrává vált.
Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszter hétfőn közölte, hogy
A csempészek elengedéséről Schallenberg azt mondta: „Úgy gondoljuk, hogy ez egy teljesen rossz jelzés”, hozzátéve, hogy teljes körű tisztázást követel Magyarországtól az ügyben.
Nyitóképen: az osztrák határon átkelő migránsok 2015-ben (MICHAEL GRUBER / AFP)