Bekopogtatott a valóság az Európai Unióhoz: felfedezték azt, amiről Orbán Viktor már tíz éve beszél
Új prioritásokról esett szó Strasbourgban.
Levélben kért elnézést Johannes Hahn költségvetési biztos az EU-s források felhasználásáért felelős minisztertől, amiért Brüsszel egy újabb programból akart kizárni magyar egyetemeket.
A héten az Index számolt be arról, hogy jó pár magyar, állami és alapítványi fenntartású egyetem, köztük a Corvinus, a BME és az ELTE is érintett egy újabb felsőoktatási konfliktusban, ami az Európai Bizottság és a magyar kormány között robbant ki.
Mint ismert, év elején derült ki, hogy egyelőre, az uniós források felfüggesztése miatt nem kaphatnak friss támogatásokat az EU által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amik közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek, illetve amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn.
Az újabb ügy lényege, hogy az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökség (CINEA) – amely az Európai Bizottság dekarbonizációt és fenntartható növekedést előmozdító programjait irányítja – kifogásolta, miért szerepelnek olyan magyar egyetemek az úgynevezett LIFE Capacity Building projektben, amelyek a 2022. december 15-i,
Bár a magyar fél, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda elmagyarázta, hogy ezek az egyetemek pusztán célcsoportként szerepelnek a projektben, a pénzügyi támogatásból nem részesülnek, így jogi kötelezettséget sem kell vállalniuk, végül engedett Brüsszel követelésének, és az eredetileg bevonni tervezett intézmények közül – Budapesti Corvinus Egyetem; Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem; Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem; Széchenyi István Egyetem; Eötvös Loránd Tudományegyetem – törölték a BCE-t, az SZE-t és a MATE-t is. Vagyis ezek nélkül nyújtották be az előkészített szerződéstervezetet.
Csakhogy ezt követően, ahogy azt az Index megírta, az uniós források ügyében tárgyaló Navracsics Tibor levélben hívta fel Marija Gabriel oktatási uniós biztos figyelmét: a CINEA követelése, illetve intézkedése jogszerűtlen, s a végrehajtó által megfogalmazott kérés semmi esetre sem vezethető le a tavalyi tanácsi határozatból.
A lépés nem maradt válasz nélkül: lapunk birtokába került a Brüsszelből érkezett válaszlevél, amelyet egyenesen Johannes Hahn költségvetési biztos jegyez. Ebben az Európai Bizottság tagja jelezte, hogy az előkészítő eljárás során félreértés történt a javaslatban a „harmadik félnek nyújtott pénzügyi támogatás” kategóriába sorolt költségtétellel kapcsolatban. Szerinte
megsértve a tavalyi határozatot. „A CINEA elnézést kér a félreértésért, és továbbra is teljes mértékben elkötelezett a konzorciummal a támogatási szerződés megkötése és a projekt sikeres megvalósítása érdekében folytatott kiváló együttműködés folytatása mellett” – írta Johannes Hahn Navracsics Tibornak, hozzátéve: visszakerülhetnek a tévesen eltávolított egyetemeket a projektbe.
Ismert, Navracsics Tibor a tavasz folyamán ismét több alkalommal tárgyalt az uniós források jövőjéről. Az egyik vitás pontot az alapítványi egyetemek jelentik, amelyekkel kapcsolatban Brüsszel kifogásolta, hogy kormánytagok, kormánytisztviselők is részt vesznek az intézmények ellenőrzésében a kuratóriumokban. Bár mostanra a kormánytagok lemondtak a testületi tagságukról, még nem került nyugvópontra az ügy, így időlegesen veszélybe került többek között az új Erasmus-ösztöndíjasok uniós támogatása. Igaz, a kormány jelezte, ha Brüsszel megtagadja a kifizetéseket, biztosítják a szükséges finanszírozást.
Az uniós források blokkolása kapcsán a másik vitás ügy az igazságügyi reform, amellyel kapcsolatban szakértői szinten megszületett a megállapodás az Európai Bizottsággal. Igaz, az Európai Parlament költségvetési ellenőrzési bizottsága épp a héten érkezik Budapestre a témában.
Nyitókép: MTI/EPA/AFP pool/John Thys
***